Araba Farı Nasıl Temizlenir?

Bir zamanlar kristal netliğine sahip otomobil farları mumlu kağıtla kaplanmış gibi görünüyorsa ya da sararmışsa, aracın ömrünü uzatmak amacıyla farları temizlemeyi öğrenmek daha güvenlidir. Çoğu far, uzun ömürlü, çizilmeye karşı dayanıklı, polikarbon plastikten imal edilmiştir. Fakat zamanla, çoğunlukla UV ışınlarına bağlı olarak plastik dış tabakasını parçalamaktadır. Neyse ki, aracınızın gece görüşünü geri getirmeye yardımcı olacak şekilde piyasada bulunan çok sayıda ürün var. Yeni gibi parlaklık sağlamak için otomobil farlarınızı nasıl temizleneceğini anlatıyoruz.

Yöntem 1

Diş macunu ile Kirli Otomobil Farını Temizleme

 1. Diş macunu ile Kirli Otomobil Farını Temizleme

  1 Otomobil far temizliği, parmak ucu üzerine yeterli miktarda diş macunu sıkılarak başlar. Ardından bunu bezin üzerine iyice sürün.

 2. 2 Henüz su eklemeyin. Üzerine diş macunu sürdüğünüz bezle araç farlarını iyice ovarak fırçalayın. Siz fırçalamayı sürdürdükçe, far yüzeyindeki kirler de çıkmaya başlayacaktır.

 3. 3 Şimdi suyla aynı bezi iyice ıslatın. Sonrasında bezi sıkarak fazla suyu akıtın. Beziniz suya doymasın sadece nemli kalsın.

 4. 4 Araba farına tekrar geri dönerek nemli bezle dış macunlu yüzeyleri ovmaya devam edin.

 5. 5 Artık tüm far yüzeyini bez yardımıyla tamamen silerek diş macunu tabakasını temizleyebilirsiniz.

 6. 6 Aracınızın farı ilk günkü gibi yeni görünecektir.

Yöntem 2

Zımpara ile Farları Temizleme ve Parlatma

 1. Zımpara ile Farları Temizleme ve Parlatma

  1 Sararmış far temizleme amacıyla su zımpara kağıdı kullanabilirsiniz. Farın aşınmasını önlemekte genellikle 1500 ya da üzeri numaralara sahip zımparalı kağıtları tercih edilir.

 2. 2 Otomobilin çevresinde zımpara kağıdı kullandığınızda, çok fazla sert davranmamaya ve çizmemeye dikkat edin. Bu nedenle farların boyayla buluştuğu bölgeleri maskeleme bandı kullanılması iyi fikirdir. Bu yöntem şart değildir ancak aracın boyasını korumak amacıyla fazladan birkaç dakika ayırmaya değer.

 3. 3 Zımpara kağıdını ıslatarak zımparaya başlayın. Su püskürtme şişesi veya küçük kova kullanarak farları zımpara kağıdıyla iyice ıslatın.

 4. 4 Çok fazla kuvvet uygulamadan farı zımparalamaya başlayın. Zımpara sonrasında fark yüzeyinde birikmiş kirler çıkmaya başlayarak mat yüzey oluşacaktır.

 5. 5 Oluşan mat yüzey tamamen yok olup net bir görüntü ortaya çıkana kadar zımparalamaya devam edin.

 6. 6 Derin çizikler yok olduysa, daha ince zımparaya geçebilirsiniz.

 7. 7 Kirler zımparalı kağıt aracılığıyla çıktıktan sonra ardık yöntem 3'e geçilebilir. Bu adımda pastayla farları temizleyebilirsiniz.

Yöntem 3

Pasta Kullanarak Farları Temizleme

 1. Pasta Kullanarak Farları Temizleme

  1 Far yüzeyi çok kirli değilse, hızlıca temizlemek için otomobil pastası tercih edilebilir.

 2. 2 Pastalama işlemi düşük devirde olmak şartıyla polisaj makinasıyla yapılabilir. Aksi durumda eski diş fırçası üzerine sürerek, aracın tüm farı fırçalanmalıdır.

 3. 3 Arabanın far yüzeyini pastayla fırçaladıktan sonra bir müddet bekleyin. Ardından nemli bez ile tüm farı temizleyin.

 4. 4 Eğer kirler çıkmayacak kadar inatçıysa, diğer yöntemleri deneyebilirsiniz.

İpuçları
 • Sararmış far üzerinde derin çizikler varsa, öncelikle 1000 ya da 1500 gibi daha kaba zımpara ile başlayabilirsiniz. Çizikler yok oldukça 2000 ve üstü zımparalar kullanılabilir.
Uyarılar
 • Başlangıç aşamasında 1500 ve üzeri zımparalı kağıdı tercih edilmelidir. Rakam büyüdükçe kağıt incelmektedir. Kalın kağıt kullanımı far yüzeylerini istenenden daha fazla aşındıracaktır.
 • Zımparalama boyunca kaput boyasının çizilmemesi için far etrafına koruyucu maske bandı uygulayın.
 • Polisaj makinası kullanılacaksa, pastalama düşük devirde yapılmalıdır. Yüksek devirde makina kullanımı kontrol kaybına neden olarak otomobilin boyasına zarar vermeye neden olabilir.
İhtiyacınız Olabilecek Şeyler
 • Diş macubu
 • Mikrofiber bez
 • Su zımpara kağıdı (1500 ve üzeri)
 • Otomobil pastası
 • Eski bir diş fırçası
 • Polisaj makinası