Bambu Stor Perde Nasıl Temizlenir?

Bambu panjurlar, plastik veya sentetik panjurlara karşı tamamen doğal, çevreye duyarlı alternatiftir. Bu jaluziler ahşap olduğundan, bu tür perdelerin kalitesini düşürmeden düzgün şekilde temizlemek için özel yöntemler vardır. Diğerleri gibi, bambu panjurlar da belli süre zarfında toz toplayacak ve bazı durumlarda küflenir hale gelecektir. Bambu stor perdelerin nasıl temizlendiğini birlikte inceleyeceğiz.

Yöntem 1

Tozunu Alarak Bambu Stor Perdeyi Temizlemek

 1. Bambu Stor Perde Nasıl Temizlenir?

  1 Stor perde çıtaları arasındaki toz parçacıklarını gidermek için jaluzilerinizi tüy toplayıcı, temiz bezle temizleyin.

 2. 2 Pervazlardaki toz parçacıklarını temizlemek için elektrik süpürgesi kullanın. Ancak bambu ahşabını çizmemek için emiş ucuna yumuşak fırça aparatı takabilirsiniz.

 3. 3 Her 4-5 günde arayla bambu perdelerinizin düzenli olarak tozunu alın.

 4. 4 Bambu jaluzilerinizde küf oluşmaya başlar ya da toz haline getirilemeyen kirli pislikler toplanırsa bunlar özel formüllü karışımla yıkayabilirsiniz. Su ile yağlı sabunu, sirke veya çamaşır suyunu karıştırarak bu özel formülü elde edebilirsiniz.

Yöntem 2

Bambu Jaluzileri Yıkayarak Temizleme

 1. 1 Bambu pervazları kuvet ya da büyük yıkama kovası içerisinde yıkayabilirsiniz. Tamamının üstünü tamamen örtecek şekilde yeterli miktarda sıcak su doldurun.

 2. 2 Bambu ağacını sudan korumak için, su içerisine doğal yağlı sabun ekleyin.

 3. 3 Yağlı sabun ürününe alternatif olarak beyaz sirke de kullanabilirsiniz. Her 4 litre suya 1 fincan (250 ml) beyaz sirke dökün.

 4. 4 Boyutlarına bağlı olarak bambu perdeleri tek seferde yahut parçalar halinde su karışımına yerleştirin.

 5. 5 Perdeleri birkaç dakika boyunca su içerisinde bırakın. Sonrasında yumuşak sünger (bez de olabilir) kullanarak üzerlerindeki kiri temizleyin.

 6. 6 Fazla kirden arındırmak için yumuşak sünger yahut bez kullanın. Her stor çıtayı hepsi temiz olana kadar hafifçe ovun.

 7. 7 Jaluzileri sudan çıkararak temiz havlu üzerine koyun.

 8. 8 Suyu küvetten boşaltın. Stor perdelerdeki sabun akıncaya kadar bunları ılık su içerisinde veya duş altında durulayın.

 9. 9 Bambu perdelerinizi tamamen kuru kalmalarını sağlamak için kuru, iyi havalandırılmış bir yere koyun. Jaluzileri en az 20 dakika ya da tamamen kuruyuncaya kadar doğrudan güneş ışığına maruz bırakabilirsiniz. Stor perdeleri buharlı bir banyo gibi nemli ortama koymayın, çünkü bu küf oluşmasına neden olabilir.

 10. 10 Bambu jaluzilerinizi her ay ya da gerektiğinde düzenli olarak yıkayın.

Video
İpuçları
 • Bambu jaluzilerinizi temizlemenize karşın hala küf mevcutsa, mantar ilacı veya mantar önleyici solüsyon kullanabilirsiniz.
 • Bambu perdeleri temizlemek için üreticinin ambalajındaki talimatları izleyin.
Uyarılar
 • Çamaşır suyu kullanmak, bambu jaluzi panelleri bir arada tutan kumaş ve ip gibi bileşenlerin rengini değiştirebilir.
İhtiyacınız Olabilecek Şeyler
 • Tüylü toz alıcı
 • Yumuşak bez
 • Lavabo
 • Küvet
 • 1 fincan (250 ml) beyaz sirke
 • Yağ sabunu ürünü
 • Temiz havlu
 • Yumuşak sünger