Cam Filmi Nasıl Temizlenir?

Otomobillerdeki cam filmleri yasaklandıktan sonra en çok endişe edilen konuların başında filmlerin camdan nasıl güvenle söküleceği oldu. Peki filmlerinizi, camlara veya camlardan herhangi birine zarar vermeden nasıl güvenle çıkarırsınız? Güneş filmini otomobil camlarından çıkarmak amacıyla birkaç adıma yer veriyoruz. Bu yöntemleri öğrenerek biz de kendi araçlarımızda uyguluyoruz.

Yöntem 1

Yan Camdan Cam Filmini Sökmek ve Temizlemek

 1. Cam Filmi Nasıl Temizlenir

  1 Filmin olduğu cam üzerindeki perde, panjur v.b. aksesuarları tamamen sökün.

 2. 2 Eğer mevsim yazsa ve yeterince güneş varsa, arabayı güneş ışığı altında birkaç saat park edin.

 3. 3 Buhar üfleyici veya saç kurutma makinesine sahipseniz, sıcak hava buharını veya sıcak havayı doğrudan pencere filmine üflemekte kullanın.

 4. 4 Filmin kenarını kaldırmakta düz tıraş bıçağı kullanın. Bıçağı, camla paralel olacak şekilde filmin köşesine sürtün. Böylece güneş filmi, camdan ayrılmış olacaktır..

 5. 5 Camdan ayırmayı başardığınız filmin üzerine saç kurutma makinesini veya buhar üfleyicisini kullanmaya devam edin. Aynı zamanda da soymaya başlayın. Film üzerinde ne kadar çok ısı kullanırsanız, o kadar kolay çıkacaktır.

 6. 6 Bazı film parçaları yine de camda kalabilir. Bunları temizlemek için amonyak bazlı temizleyici sprey kullanabilirsiniz.

 7. 7 Yapışkan film parçalarını spreyledikten sonra, tıraş bıçağını bu parçaları hafifçe sıyırıp yapışkanı camdan uzaklaştıracak açıyla kullanın.

 8. 8 Araba camının tamamına amonyak bazlı sprey püskürtülür. Daha sonra mikro fiber havlu ile silinir.

 9. 9 Amonyak spreyini ve tutkal parçalarını yıkamak için herhangi bir evde kullanılan deterjanla yapılmış sabunlu su kullanın. Pencereyi temiz bez veya güderi ile temizleyin.

 10. 10 Cam temizleyicisi kullanarak cama püskürtün. Camın parlaklığını eski haline getirerek yüzeydeki küçük çizikleri kaldırmak için mikrofiber bez ile kurulayın.

Yöntem 2

Ön ile Arka Camdan Cam Filmini Sökmekerek Temizlemek

 1. Arka Cam Filmi Nasıl Sökülür

  1 Birçok aracın arka camında dahili radyo anteniyle nem alıcı rezistans bulunur. Bunun üzerine kaplanmış olan cam filmini sökmek gerçekten zor iştir.

 2. 2 Rezistans ile anten aslında camın üzerine yapışmış küçük bakır esaslı boya şeritleri veya bakır tellerden oluşmaktadır. Filmi pencereden sıyırdığınızda, donmayı giderme işlemini bozma veya radyo antenini de yok etme riski taşıyorsunuz.

 3. 3 Öncelikle ön ya da arka camdaki filmi tamamen yumuşatmanız gerekiyor. Bu amaçla plastik tabaka, birçok eski plastik torba ya da çöp torbası gerekiyor.

 4. 4 Torpido üzerine veya arka koltuğa birkaç gazete koyun. Tüm pencereye güçlü amonyaklı temizleyici sprey püskürtün. Ayrıca kimyagerden amonyum çözeltisi alarak hafifçe seyrelterek kullanabilirsiniz.

 5. 5 Eski plastik poşetleri veya çöp torbalarını amonyak solüsyonuyla ıslatılmış cam filminin üzerine koyun. Arabayı güneşin altında park ettirerek yaklaşık bir saat kadar bekletin. Güneş camı ısıtmaya başladığında plastik torbalar, amonyak solüsyonunun buharlaşmasını önler. Böylece korozif solüsyonun cam filmi içine emmesiyle film tutkalının yerinden çıkmasına izin verecektir. Eğer güneş yetirince ısıtmıyorsa, bunun yerine saç kurutma makinesi, sıcak hava tabancası v.b. kullanabilirsin.

 6. 6 Düz tıraş bıçağı kullanın. Bıçağı cama paralel tutarak, filmi buğu çözücü şerit veya anten kablosu bulunmayan köşeden hafifçe kaldırın.

 7. 7 Cam filmi tutkalının kurumasını önlemek amacıyla filmi nazikçe çekin. Çektiğiniz bölgeye amonyak çözeltisini püskürtme yapmaya devam edin.

 8. 8 Filmin tamamı çıkarıldıktan sonra, amonyak spreyini cama iyice püskürtün. Kauçuk silecek veya mikrofiber havlu kullanarak yapışkan parçalarını temizleyin.

 9. 9 Kaliteli cam temizleme spreyi kullanınarak cama bol miktarda püskürtün. Mikro fiber havluyla silerek parlaklığını eski haline getirin. Arkadaki ince çizikleri veya tutkal parçalarını temizleyin.

Yöntem 3

Güneş Işığında Bekleterek Cam Filmlerini Sökmek

 1. 1 Bu adımları dikkatli şekilde izleyerek güneş filmini kolayca çıkarabilirsiniz.

 2. 2 Her şeyden önce, arabayı güneşin altına park ederek aracın içinin bir süre (en az 1 saat) ısınmasını sağlayın.

 3. 3 Aracın içerisine girerek cam filmi üzerine su püskürtün. Ardından arabayı kapatarak daha uzun süre böylece bırakın. Böylelikle filmin yapışkanlığı azalacaktır.

 4. 4 Süre dolduktan sonra filmi keskin bir nesneyle köşesinden itibaren soymaya başlayın.

 5. 5 Filmin soyulmuş kısmını dikkatli şekilde yavaşça dışarı çekin. Kurumaya başlamadan önce camla filmin temas noktasına su püskürtmeye devam edin.

 6. 6 Filmi çok dikkatli şekilde çektiğinizde bile camda bir miktar leke kalırsa, piyasada bulunan bazı cam temizleme ürünlerini uygulayın.

Yöntem 4

Güneş ve Amonyak İle Cam Filmlerini Temizlemek

 1. 1 Bu yöntem güneşli gün gerektirir. Arka camı ısıtmak için çok bulutlu bölgede yaşıyorsanız, diğer alternatif teknikleri düşünün.

 2. 2 İki siyah çöp torbasını kabaca camın şeklinde kesin. Pencerenin dışına sabunlu su püskürterek siyah çöp poşetlerinden biriyle örtün. Plastik düzlüğünü pürüzsüzleştirin.

 3. 3 Araba camının yanındaki tüm yüzeyleri branda yardımıyla koruyun: hoparlörler, arka ışık, döşemeli yüzeyler. Amonyak dumanları zararlı olabilir. Amonyak dumanına maruz kalma durumunda farklı bölgeler farklı tepki verecektir.

 4. 4 Amonyak hala ıslakken, amonyak cam filmine karşı başka bir çöp torbası tutun. Sıcak güneşin altında bırakıldığında, çöp poşetleri filmin tek parça olarak soyulmasına yardımcı olarak ısıyı emecektir.

 5. 5 Cam filmini pencerenin köşesinde kaldırmak için tırnağınızı veya tıraş bıçağını kullanın. Ardından filmi bir parça halinde soymaya çalışın. Buğu çözücü hatlarını kesmemeye dikkat edin. Soyulmayan yapışkanları sıyırmak için tıraş bıçağı kullanın.

 6. 6 Kalıntı yapışkanları amonyak kullanarak çıkarak kurutmadan önce yüzeyi kağıt havluyla silin. Dış çöp torbasını çıkartarak camı, cam temizleyiciyle iyice temizleyin.

Yöntem 5

Buhar Püskürtücü Yardımıyla Cam Filmleri Nasıl Sökülür?

 1. 1 Bu muhtemelen cam filmini sökmek için en kolay, en hızlı yöntemdir.

 2. 2 Buhar püskürtücü satın alırsanız, size bir miktar paraya mal olacaktır. Ancak bir o kadar da çok zamandan tasarruf edeceksiniz!

 3. 3 Camı tamamen kapatın. Cam buhar püskürtmeye başlayın.

 4. 4 Kısa bir süre sonra yapışkan erimeye başlayarak film saydam zar gibi soyulma başlar.

 5. 5 Cam filmi tamamen söküldükten sonra, cam temizleyici sprey kullanarak temizliği bitirin.

Yöntem 5

Sabun ile Gazete Kullanarak Cam Filmlerini Temizleme

 1. 1 Süngerle yardımıyla cama sabunlu deterjan suyunu uygulayın. Ardından üstünü gazete ile kaplayın. Yaklaşık bir saat böyle bırakın (kağıt üstteyken sabunlu suyu her 20 dakikada bir yeniden uygulayın).

 2. 2 Tıraş ya da maket bıçağı kullanarak cam filmini pencerenin üst kısmından itibaren yavaşça sıyırın. Eğer cam filmi tabakası camdan ayrılmazsa bu bölgeye tekrar yarım saatliğine sabunlu su uygulaması yapın.

 3. 3 Artık tıraş bıçağını kullanarak cam filmini sıyırabilirsiniz. Rahatlıkla çıktığını göreceksiniz.

İpuçları
 • Tıraş bıçağı ile kazıma yaparken, cam filmi bulanıklaşıyor olabilir. Muhtemelen işi bitirmeniz için birkaç tane daha tıraş bıçağı gerekiyor.
 • Buz çözücü (veya anten) çizgileri yakınında bulunan cam filmini çıkarırken, tıraş bıçağı ile kazıma yerine filmi kaldırmak için selo bandı kullanın. Yapışkan kalıntı varsa, eski havlu yardımıyla amonyak kullanın.
Uyarılar
 • Sıcak hava tabancası kullanarak güneş filmini ısıtmayı tercih ediyorsanız, tabancayı cama çok fazla yaklaştırmayın. Sıcak hava tabancaları çok yüksek ısı sağlamaktadır. Bu yüksek sıcaklık camlarınıza hasar verebilir.
 • Camlara yapışıp kalan cam filmini temizlemek için kullandığınız amonyak bazlı sıvıları el, yüz, vücut ve gıda maddeleri temizliğinde kullanmayınız. Çocuklardan uzak tutunuz. Gıda maddelerinden uzakta bulundurunuz. Daha fazla bilgi için temizleyicilerin malzeme güvenlik bilgi formuna başvurunuz.
 • Otomobilinizin ön ya da arka camındaki filmleri sökmek için kesinlikle onları çekip koparmaya çalışmayın. Aksi halde cam üzerinde bulunan radyo anteni, buğu alıcı rezistans da zarar görecektir. Belki de tüm bunlar kullanılamayacaktır.
 • Tıraş bıçağına dikkat etmezseniz kendinizi kesebilir veya camı çizebilirsiniz.
İhtiyacınız Olabilecek Şeyler
 • Tıraş bıçağı
 • Sıcak hava üfleyici
 • Saç kurutma makinası
 • Sıcak hava tabancası
 • Amonyak bazlı sıvı temizleyici
 • Mikrofiber havlu
 • Amonyaklı temizleyici sprey
 • Siyah çöp poşeti