Duşakabin Nasıl Temizlenir?

Banyodaki cam duşakabin temizliği, yıllar boyunca birçok insanın problemi olmuştur ve gün gelir banyo temizliği kadar zor olabilir. Eğer temizliği düzgün yapılmazsa kullanım esnasında daha da kirlenmesi söz konusudur. Sabun köpüğü birikerek zaman içinde çok kötü görünebilir. Pek çok ev sahibi doğru temizleme yöntemini bilmediklerinden dolayı belirli bir noktadan sonra vazgeçer. Ortak bir bilgi olmayabilir, ancak etkin bir şekilde duşakabin temizleme için birkaç yol vardır.

Yöntem 1

Kabartma Tozu (karbonat) - Sirke İle Temizlemek

 1. Duşakabin nasıl temizlenir?

  1 Zaten evinizde bulunun ürünleri kullanmayı seviyorsanız, karbonatla sirke etkili bir takım oluşturarak duşakabin fiberglas (halk arasında plastik duşakabin) yüzeylerini temizleyebilirsiniz.

 2. 2 Biraz kabartma tozu karışımıyla yüzeyleri temizleyerek inatçı sabun pisliklerinden kurtulun.

 3. 3 Kabartma tozuyla temizlik bittikten sonra, bir miktar sirkeyle yüzeyleri temizlemeye devam edin.

 4. 4 Sirke kullanmak kir tabakası altındaki köpükleşmeyi almaya yardımcı olur.

 5. 5 Temizlik sonrasında sirkeli kabartma tozu uygulanan yüzeyler suyla yıkanarak arıtılmalıdır.

Yöntem 2

Alkol Yardımıyla Duşakabin Temizliği

 1. 1 Duşakabindeki fiberglas yüzeyleri temizlemek amacıyla kullanılacak olan, evde bulunan diğer malzeme alkoldür.

 2. 2 Duştaki lekeli yüzeylerde oldukça etkili iş çıkaran alkol, kaliteli temizlik sağlıyor.

 3. 3 Temizlik yapılacak yüzeye biraz alkol dökün. Leke gidinceye kadar iyice fırçalayın.

 4. 4 Son derece verimli ayrıca etkili temizleyici olan alkolü, uygulanan bölgeyi suyla yıkayarak yüzeyden tamamen uzaklaştırmayı unutmayın.

Yöntem 3

Fırın Temizleyici ve Sihirli Silgi

 1. 1 Cam elyaf (fiberglas) muhafazasını temizlemenin alışılagelmiş farklı yolu fırın temizleyicisi kullanmaktır. Temizleyici içerisinde kiri kaldırabilecek şekilde tasarlanmış bazı güçlü malzemeler bulunur.

 2. 2 Fırınların içerisindeki kiri temizlemek genellikle duştan daha zordur. Bu tarz temizleyiciler, genellikle en inatçı pisliklerle lekeleri çıkarma konusunda harikalar yaratır.

 3. 3 Temizleyiciyi yüzeydeki kirlere püskürterek biraz bekleyin. Ardından ticari olarak satılan sihirli temizlik silgilerinden birini kullanarak kalan her şeyi çıkarın.

 4. 4 Buradaki kombinasyon genellikle inanılmaz decede parlak fiberglas yüzeyiyle sonuçlanarak duşakabin yüzeyi ilk aldığınız günkü gibi olacaktır.

Yöntem 4

Duşakabin Silikon Kararması Nasıl Temizlenir?

 1. 1 Contaların kararması önlenmek isteniyorsa, onları sürekli temiz tutmak gerekir. Peki nasıl? Çok basit, çözüm evinizde saklı.

 2. 2 Oldukça basit fakat aynı derecede etkili olan, evde yapılan çare: limonla hidrojen peroksit (oksijenli su) karışımı.

 3. 3 İşlem çok kolay. Sadece limonu yarıya keserek karartılmış kısımda dikkatlice ovun.

 4. 4 Daha sonra yüzey, çoğu süpermarkette kolayca bulunabilen hidrojen peroksitle (oksijenli su) silinerek problem çözülebilir.

Yöntem 5

Duşakabin Buzlu Cam Temizliği

 1. Duşakabin Camı Nasıl Temizlenir?

  1 Buzlu cam duş kabini tercih edenler gizliliklerini garanti altına alır. Fakat bunun üzerinde kalan su lekeleri gerçekten kötü bir görüntü sergiler. Su lekelerini çıkarmakta ev camı temizliği yöntemlerini kullanabilirsiniz.

 2. 2 Ancak, duşakabin buzlu cam görünmemesine karşın, açık cam kadar temizlik gerektiğini hatırlamak iyidir.

 3. 3 Buzlu camda iç kısım berrak cam kadar pürüzsüz olduğu için, buzlu camları normal camlarınızda kullandığınız yöntemlerle temizleyebilirsiniz. Bunun için cam temizleyicisi yahut duşakabin temizleyici sprey de kullanabilirsiniz.

Yöntem 6

Duşakabin Duş Teknesi Nasıl Temizlenir?

 1. 1 Neme maruz kaldıklarından, zamanla duş teknesi de uygun temizliğe ihtiyaç duymaktadır.

 2. 2 Duş teknesi temizliğinde evde oluşturulabilecek karışım beyaz sirke ve limon suyundan oluşmaktadır. Oluşturduğunuz karışım, özellikle kireç taşı lekelerini gidermeye gelince mükemmel olan olağanüstü asit özelliklerine sahiptir.

 3. 3 Karışımın daha etkili olabilmesi amacıyla içerisine birkaç damla bulaşık yıkama deterjanı ekleyebilirsiniz.

 4. 4 Seramik duş teknelerini temizlemekte diğer seçenek ponza taşıdır. Ponza taşı, pası gidermekte fırça gibi kullanılabilir. Ponza taşı ayrıca ayak ya da sünger taşı adıyla da bilinmektedir.

Video
Uyarılar
 • Elektrik süpürgesi kullanmamaya özen gösterin. Bazı durumlarda metal parçaları duşakabine zarar verebilir. Bundan dolayı süpürgeyi kullanmamak daha iyidir.
 • Temizlik süngerinin aşındırıcı yüzeyini yalnızca seramiklerde kullandığınızdan emin olun.
İhtiyacınız Olabilecek Şeyler
 • Kabartma tozu (karbonat)
 • Sirke
 • Alkol
 • Fırın temizleyici
 • Limon suyu
 • Hidrojen peroksit (oksijenli su)