Gümüş Madeni Para Nasıl Temizlenir?

Gümüş paraları nasıl temizleyeceğimiz konusunda madeni para toplayan antikacılara sorduğumuzda, aldığımız yanıt "yapmayın" olmaktadır. Eğer madeni paranın(gümüş sikke de olabilir) yüzeyi çizilmezse ve pırıltısı olduğu gibi bırakılmışsa hemen hemen tüm toplayıcılar nadir bulunan bir bozuk para için daha fazla ödeme yapar. Bununla birlikte, madeni paranın gümüşüne zarar vermeden kirini temizlemenin birkaç yöntemi bulunuyor.

Yöntem 1

Zarar Vermeden Gümüş Parayı Temizlemek

 1. Gümüş madeni parayı temizlemek

  1 Nadir madeni paraları dikkatlice saklayın. Nadir veya tanımlanamayan gümüş sikkeleri mümkün olduğunca az tutun. Onları yüzeylerinden değil sadece kenarlarından tutun. O esnada tüysüz pamuklu eldiven giyin. Paranın çevresi kirli veya hasarlı görünse bile, doğal haliyle bırakırsanız ve daha fazla zarar görmemesi durumunda antikacı ya da para koleksiyoncusu daha fazla ödeme yapabilir.

 2. 2 Paraları ılık damıtılmış suda ve sabunla ıslatın. Bir bardak damıtılmış ılık suya birkaç damla hafif sabun (deterjan değil) ekleyin. Paraları hafifçe içerisine koyun ve birkaç saatte bir paralarının yüzeyini çevirin. Gümüş kaplı paraları temizlemenin garantili tek garantili yolu budur (saf gümüş biraz zor olsa da). Musluk suyu, renk kaybına neden olan klor içerir. Kireçlenme ("tonlama" olarak da adlandırılan ince bir gri, siyah katman), kir ile aynı değildir. Madeni para değerli ise, tonlama, paranın değerini yükseltecek arzu edilen bir özellik olabilir.

 3. 3 Suyu her gün değiştirin. Ertesi gün, bozuk paralar hala kirli ise, suyu yeni damıtılmış su (saf su) ve sabun ile değiştirin. Paralar temiz olana kadar günlük olarak tekrar edin (ancak tonlamaları hala sürer).

 4. 4 Dikkatlice kurutun. Paraları bir kağıt havlu ile kurutun veya doğal ortamda kuruması için emici bir bez üzerine bırakın. Madeni paraları ovmak çok risklidir, çünkü renk tonlaması ile çizilebilir. Yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla dikkatlice fırçalama genellikle güvenlidir, ancak değerli madeni paralar ile yavaş yavaş ve nazikçe uygulanmalıdır. Hedef, paranın yüzeyini doğrudan fırçalamak değil, kiri gevşeterek yerinden atmaktır.

 5. 5 Paraları ıslatın ve dondurun. Paralar hala kirli ise, tekrar damıtılmış suya batırın. Islak madeni paraları, dondurucuda plastik bir kapa aktarın. Suyun donmasıyla birlikte su genişleyecektir ve alttaki kiri yerinden koparacaktır. Bir kere donduktan sonra kirleri yavaşça fırçalayın. Çoğu durumda, ıslatma ve dondurma işlemini birkaç kez tekrarlamanız gerekir.

 6. 6 Paralar çamur veya pislik kaplıysa ve yukarıdaki yöntemlere tepki vermiyorsa, madeni yağ veya zeytinyağına batırın. Mineral yağ madeni paranıza asla zarar vermez, ancak daha sonra aseton ile yıkanması kaydıyla. Zeytinyağı da işe yarayacaktır, ancak hafif bir hasar olasılığı vardır. Ekstra kirli bozuk paraları temizlemek aylar sürebilir. En iyi sonucu elde etmek için, paraları bir parça plastik üzerine dayayınız, böylece her iki taraf da yağa maruz kalacaktır. Ucuz, sızma olmayan zeytinyağı, sızma ya da ekstra(natürel) sızma zeytinyağından daha iyi sonuç verebilir. Tabi daha asidik olma koşuluyla. Eğer madeni paralar koleksiyoncularınki kadar değerli değilse, zamandan tasarruf etmek için sert temizleme yöntemine geçebilirsiniz.

 7. 7 Her iki haftada bir yağı kontrol edin. Yağı çıkarmak için paraları ılık sabunlu su ile durulayın. Kir yağ ile birlikte çıkmazsa, paraları uzun süre suda bırakın. Zeytin yağı kullanılıyorsa, su koyu yeşil renge dönünce değiştirin. Paralar temiz duruma geçtikten sonra, onları ılık sabunlu su ile durulayın. Madeni yağ kullandıysanız, saf aseton içine batırılmış bir bez ile silin.

 8. 8 Bir ultrasonik temizleme makinesi kullanın. Bu makineler, pisliği atmak için madeni parayı hızlı bir şekilde titreştirir. Ev kullanımı için küçük makineler madeni para temizleme için güvenlidir, ancak yalnızca yumuşak ve küçük kir oluşumunu kaldıracaktır. Büyük, profesyonel makineler daha etkilidir ancak dikkatli kullanılmalıdır.

Yöntem 2

Zarar Verme Olasılığı Yüksek Şekilde Gümüş Parayı Temizleme

 1. Gümüş Madeni Para Nasıl Temizlenir?

  1 Değerli madeni paralarDa çok dikkatli olun. Nadir bir madeni paranın temizlenmesi, minik çizikler veya lekenin giderilmesiyle değerini %50'i düşürebilir. Yukarıdaki hafif temizleme yöntemleri işe yaramazsa, profesyonelce temizlenmesi veya kusurlu görünümün kabul edilmesi daha güvenlidir. Kendi koleksiyonunuz için daha parlak bir görüntü elde etmeyi tercih ederseniz, genel, koleksiyon değeri olmayan ya da tahsil edilemeyen gümüş madeni paralarda aşağıdaki yöntemleri çekinmeden deneyebilirsiniz.

 2. 2 Küçük aralıkların arasından kir çıkarın. Madeni gümüş paraları sabunlu suda yıkadıktan sonra, harflerin veya ayrıntılı resimlerin çevresinde koyu renkli alanlar görebilirsiniz. Tekrar yıkayın ve bu kiri yavaşça ve dikkatli bir şekilde kürdan veya bambu şiş ile çıkarın. Madeni paraları kazımamaya dikkat edin, çünkü paraları çizebilirsiniz. Sivri plastik çubuklar ile daha yavaş kir çıkarabilirsiniz, ancak madeni paraları daha az çizebilirler.

 3. 3 Gümüş parlatmayı deneyebilirsiniz. Gümüş parlatma asit ve aşındırıcılar kullanarak metali temizler ve her ikisi de metal üzerinden küçük bir katman yer. Bu, tahsil edilemeyen ve koleksiyon değeri olmayan paraları aydınlatmanın kolay bir yoludur, ancak koleksiyon değerlerine kesinlikle zarar verecektir.

 4. 4 Kabartma tozu (sodyum bikarbonat) ve suyu ile macun oluşturarak silin. Bu daha ucuz alternatif gümüş parlatma yöntemi, gümüş paranın tabanını oyar ve bir büyüteç altında görünecek çiziklere neden olur. Damıtılmış su kullanarak hasarı en aza indirin ve sulu bir macun yapmak için sadece biraz kabartma tozu ile karıştırın. Madeni paranın tamamını macuna batırın, parmaklarınız arasında bir dakika sürtün, sonra su ile durulayın. Gerekirse iki veya üç kez tekrarlayın.

 5. 5 Sert kirleri amonyum ile çıkarın. Madeni paraları sıkıca kapatılmış bir kapta %10'luk amonyak çözeltisi içine batırın. Birkaç dakika sonra çıkarın, derhal suyla yıkayın, ardından yumuşak bir diş fırçasıyla fırçalayın. Gerektiği halde tekrarlayın.

Yöntem 3

Önemsiz Gümüş Madeni Paralardaki (Sikkeler) Kireci Temizleme

 1. 1 Paslanmaz çelik bir tavanın altına kare bir alüminyum folyo parçası koyun. Tavayı birkaç santim su ile doldurun ve kaynatın. Su kaynamaya başladığında sıcakken ocağı kapatın

 2. 2 Alternatif olarak, alüminyum folyoyu bir plastik veya herhangi bir metalik olmayan kaba koyun ve içine kaynar su döküp doldurun.

 3. 3 Tava veya kaba yarım bardak kabartma tozu ve bir çorba kaşığı tuz ekleyin. Madeni paraları tek bir katmandaki bu çözeltiye koyun.

 4. 4 Kabartma tozu ile madeni paradan alüminyum folyoya bulanıklığı aktaran bir kimyasal reaksiyona neden olacaktır. Ardından madeni paralardaki tüm kireç kaybolur.

Yöntem 4

Önemsiz Gümüş Bozuk Paralardaki Kiri Temizleme

 1. 1 Lavaboya kireç birikintileri ile paraları atın.

 2. 2 Her madeni parayı, musluk altında ayrı ayrı kabartma tozu ve suyla ovun.

 3. 3 Paraları kabartma tozu ve diş macunu ile ovmak için baş parmağınızı ve parmaklarınızı kullanın.

 4. 4 Köşe ve kenarlardaki kiri temizlemek için yumuşak kıla sahip eski bir diş fırçasını kullanın.

 5. 5 Kabartma tozu çok yumuşak bir aşındırıcıdır ve gümüş madeni paralara zarar vermez.

 6. 6 Paraları bir havlu veya yumuşak bir temizleme bezi ile kurutun.

Yöntem 5

Önemsiz Gümüş Madeni Paralardaki İnatçı Lekeleri Temizle

 1. 1 Plastik bir kap içerisine sıvı gümüş temizleme maddesi doldurun ve madeni paraları onun içerisinde 60 saniye bekletin.

 2. 2 Madeni paraları temiz su ile durulayın, kurulayın, ya da bulaşık makinesinde ağartıcısız deterjan kullanarak yıkayın.

 3. 3 Gerektiği durumda kullanılan solüsyonu yenileyin. Solüsyon sıçrayan yerleri leke bırakmaması için tümüyle temizleyin.

Yöntem 6

Son Çare Temizlik

 1. 1 Son çare olarak ekstra sert işlemler kullanın. Aşağıdaki işlemler özellikle risklidir. Uzman denetimi olmaksızın, madeni paranın yüzeyindeki lekeleri veya çukurları kaldırabilirler. Nispeten modern, makine yapımı bozuk paralar, koleksiyon değeri olmayan paralarda bu şekilde uygulama yapılabilir.

 2. 2 Gümüş madeni paraları 50/50 oranında damıtılmış su ve limon suyunda bir saat kadar bekletin.

 3. 3 Madeni bozuk paraları 1,5 çorba kaşığı (360 mL) zeytinyağına karıştırılan 1 çay kaşığı (5 mL) limon suyunun içine batırın.

 4. 4 Isıya dayanıklı bir kutu içinde ısıtın, ancak sıcaklığı kaynama noktasının altında tutun.

 5. 5 Bu yöntem değersiz bozuk gümüş paralar için son çaredir ve paralarınıza zarar verir.

Uyarılar
 • Siyah veya lekeli bir gümüş para ideal değildir, ancak sert temizleme yöntemleri değerini düşürebilir. Sert temizleme yöntemleri çok dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır veya temizlik için profesyonel birine götürülmelidir.
 • Amonyak sıvısı ve dumanı aşındırıcıdır. Neopren eldiven giyin ve havalandırılan bir alanda çalışın.
 • Gümüş madeni paralar üzerinde metal araçlar kullanmayın, zira bu onları çizebilir.
İhtiyacınız Olabilecek Şeyler
 • Neopren eldiven
 • Temiz kurutma bezi
 • Temiz diş fırçası
 • Hafif sabun
 • Sıvı Gümüş Temizleme Maddesi
 • Tüysüz pamuklu eldiven