Internet Tarayıcı Geçmişi Nasıl Temizlenir?

Internet tarayıcıları yardımıyla sınırsız olarak internetteki web sitelerinde geziniliyor, istenilen tüm bilgilere ulaşılabiliyor. Bunu gerçekleştirmekte Google Chrome, Internet Explorer, Yandex Browser, Mozilla Firefox gibi çeşitli tarayıcı programı tercih ediliyor. Yapılan tüm gezintiler tarayıcı yazılımların veritabanında saklanarak istenildiği zaman erişime açık oluyor. Birden fazla kişinin kullandığı ortak bilgisayarla geçmiş aramaların, sitelerin görülmesi istenmeyebilir. Sizlere birkaç farklı popüler tarayıcıda internet geçmişi silme adımlarını derledik. Böylece istediğiniz zaman tarayıcı geçmişini temizleyebilirsiniz.

Yöntem 1

Google Chrome Tarama Geçmişini Silme

 1. 1 Kuşkusuz en çok kullanılan tarayıcılardan biri Google Chrome. Chrome arama geçmişini temizlemek amacıyla sırayla alttakileri uygulayın.

 2. Google Chrome Tarama Geçmişi Nasıl Temizlenir

  2 Chrome tarayıcısının üst köşesindeki alt alta 3 nokta simgesine tıklayın. Açılacak menü içerisinden Geçmiş seçeneğine tıklayın. Tekrar yeni pencere belirerek ilk sırada yine Geçmiş maddesi yer alacak. Tekrar ona tıklayın. Şimdi tarayıcı üzerinde yeni sekmede Chrome geçmişi açılacaktır.

 3. Google Chrome Internet Geçmişi Silme

  3 Geçmiş penceresinde daha önce ziyaret edilen öğeler bulunuyor. Bunlardan her birinin sağındaki simgeye tıklayıp, Geçmişten kaldır alanına tıklayınca her site tek tek geçmişten siliniyor.

 4. Google Chrome Gezinme Geçmişi Silme

  4 Google Chrome gezinme geçmişindeki siteler tek tek silinebileceği gibi, silinmek istenenler seçilip üstteki SİL düğmesini basılarak da aynı işlemi yapmak mümkün.

 5. 5 Tüm Chrome geçmişini silmek istiyorsanız, sol taraftaki Tarama verilerini temizleme seçeneğine tıklayın.

 6. Google Chrome Tüm Tarama Geçmişini Silme

  6 Yeni açılan penceredeki zaman aralığı açılır menüsünden Tüm zamanlar seçeneğini seçin, alttaki VERİLERİ TEMİZLEye basın. Tarayıcıdaki tüm arama, gezinti geçmişiniz silinecektir.

Yöntem 2

Microsoft Edge Tarama Geçmişini Silme

 1. 1 Üst köşedeki menü düğmesine (yan yana 3 nokta) tıklayın. Sağ tarafta açılacak pencereden Ayarlar seçeneğine tıklıyoruz.

 2. Microsoft Edge Tarama Geçmişini Silme

  2 Sağ tarafta açılan pencerenin ortalarına doğru ilerliyoruz. Temizlenecek öğeleri seç tıklanır. Açılacak penceredeki sadece Göz atma geçmişi seçeneğini aktif edin. Hazır olduğunuzda Temizleye basabilirsiniz.

Yöntem 3

Microsoft Internet Explorer Tarama Geçmişini Silme

 1. 1 Üst taraftaki menü simgesine basın. Ayrıca buna ALT+X kısa yoluyla da ulaşabilirsiniz.

 2. 2 Sırasıyla Güvenlik, Gözatma geçmişini sil seçeneklerine tıklayın.

 3. Microsoft Internet Explorer Tarama Geçmişini Silme

  3 Açılan pencerede üstteki gibi seçimlerinizi yapın. Sadece Geçmiş seçili olduğundan emin olun. Aksi durumda tanımlama bilgileri v.b. silinecektir. Hazırsanız Sil butonuna basabilirsiniz.

Yöntem 4

Mozilla Firefox Tarama Geçmişini Silme

 1. 1 Internette girilen siteleri silmek için Mozilla Firefox tarayıcı geçmişini temizlemeyi göreceğiz.

 2. Mozilla Firefox Tarayıcı Geçmişini Silme

  2 Firefox üst taraftaki üçlü çizgi simgesine tıklanır. Açılan pencereden sırasıyla Arşiv, Geçmiş, Yakın geçmişi temizle bağlantılarına tıklıyoruz.

 3. Mozilla Firefox Geçmiş Temizleme

  3 Açılacak olan penceredeki zaman aralığından Her şey olanı seçilir. Ardından ayrıntılar alanı aktif olacaktır. Buradan istek doğrultusunda tüm öğeler seçilerek Şimdi temizle ye basılır. Artık Firefox internet geçmiş kayıtları temizlenecektir.

 4. 4 Mozilla geçmişini silmek konusunda diğer yöntem de, sol üst köşedeki menü düğmesine basarak açılacak menüden Seçenekler bağlantısına tıklanır.

 5. Firefox Tarama Geçmişi Nasıl Temizlenir

  5 Yeni sekmede seçenekler penceresi açılacaktır. Solda yer alan menüden Gizlilik ve Güvenlik bağlantısına tıklanarak görünecek ekrandaki yakın geçmişinizi silebilir metnine tıklanır.

 6. 6 Açılan yeni penceredeki zaman aralığı yine Her şey seçilerek Şimdi Temizleye basılır.

 7. 7 Dilerseniz Firefox ara geçmişindeki kayıtları tek tek silmek mümkündür. Önce üstteki menü simgesine tıklanarak sırasıyla Arşiv, Geçmiş, Tüm geçmişi göster metnine tıklıyoruz.

 8. Mozilla Geçmişini Temizleme

  8 Açılan yeni pencerede tarama geçmişine giriliyor. Buradaki öğeler üzerine sağ tıklanarak görünecek menüden Sayfaları Sil tıklandığında, seçili olan web sitesi kaydı silinecektir. Geçmiş penceresi ayrıca CTRL+H kısayolu kullanılarak da görüntülenebilir.

Yöntem 5

Yandex Browser Tarama Geçmişini Silme

 1. Yandex Browser Geçmişini Silme

  1 Yandex Browser tarama geçmişi silme işleminde öncelikle üst taraftaki menü simgesine (üç çizgili) tıklanır. Açılan menüden sırasıyla Geçmiş, Geçmiş seçilir. Yeni sekme içerisinde girilen web siteleri listelenecektir.

 2. Yandex Browser Geçmişini Temizleme

  2 Yandex Browser ile girilen siteleri silmek amacıyla her bir sitenin sağındaki oka tıklanarak Geçmişten kaldıra basılır. Böylece siteler tek tek geçmişten silinebilir. Birden çok silme işleminde her bir site seçilir. Ardından üstte belirecek Seçilen öğeleri kaldıra basılır.

 3. 3 Yandex tarayıcısındaki tüm geçmişte yer alan web sitelerini tek seferde silebilirsiniz. Bunu yapmak isterseniz menü simgesine, ardından Ayarlar kelimesine tıklayın. Dilerseniz adres alanına browser://settings/ yazarak hızlıca giriş yapabilirsiniz. Sayfanın en altına inerek Gelişmiş ayarları göstere basın. Böylece tarama verilerini temizle düğmesini göreceksiniz. Ona tıklayın.

 4. Yandex Browser Tarama Geçmişini Silmek

  4 Üstteki gibi bir pencere açılacaktır. Kayıt süresini en baştan seçip Tarama verilerini temizleye basarsanız, Yandex Browser tüm girilen siteler geçmişi silinecektir.

Yöntem 6

Opera Tarama Geçmişini Silme

 1. 1 Opera tarama geçmişini temizlemek istiyorsanız tarayıcının sol üstünde yer alan menü düğmesine (opera simgesi) tıklayın. Açılan pencerede Ayarlar seçeneğine tıklıyoruz. Sonrasında yeni sekmede ayar sayfası açılıyor. Sayfanın solundaki navigasyondan Gizlilik ve Güvenlik bağlantısına tıklayın. Yeni açılacak sayfada ise Tarama verilerini temizleye basın.

 2. Opera Tarama Geçmişini Silme

  2 Silinecek zaman dilimini en baştan olarak seçin ve Tarama verilerini temizleye basın. Opera ile ziyaret edilen tüm web siteleri geçmişten silinecektir.

 3. 3 Ziyaret edilen web sitelerini teker teker de silebilirsiniz. Menü düğmesine basılarak sırasıyla Geçmiş, Geçmiş yolunu izleyin.

 4. Opera Tarama Geçmişini Temizleme

  4 Tarama geçmişi sayfasında her bir kaydın üzerine gelinerek sağ tarafta çıkan simgeye tıklanır. Böylece silme işlemi tamamlanır.

Yöntem 7

Safari Tarama Geçmişini Silme

 1. 1 Safari tarama geçmişini temizlemek için, Safari tarayıcısının sağ üst köşesinde yer alan menü düğmesine basılır. Açılan menüden History bağlantısına tıklanır. Gezinme geçmişi tam ekran olarak görüntülenecektir.

 2. Safari Tarama Geçmişini Silme

  2 Web sitesi kayıtlarına sağ tıklayarak açılan menüden Delete basın. Tek tek silmek yerine, tümünü silmek istediğiniz tarih üzerinde de aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

 3. Safari Tarama Geçmişini Temizleme

  3 Safari tarayıcısındaki tüm tarama geçmişini temizlemek için ayar menüsündeki Reset Safari bağlantısına tıklamalısınız. Üstteki gibi bir pencere açılacak. Resimdeki gibi sadece ilk iki seçeneği işaretli bırakarak Reset butonuna basıyoruz. Böylece tüm web sitesi tarama geçmişi silinecektir.

Video
İpuçları
 • Google Chrome tarayıcı geçmişi CTRL+H kısayolu yardımıyla hızlıca görüntülenebilir. Diğer kısayol ise yeni sekme açıp, web sitesi adresi yazılan yere chrome://history/ yazıp klavyedeki ENTER tuşuna basmak. Tekrar Chrome geçmişi görünecektir.
 • Google Chrome tarayıcısının tüm geçmişi yerine son 1, 24 saat, 7 gün ve 1 haftalık periyotları da temizlenebilir. Birinci yöntemdeki altıncı adımda bu seçenekleri seçmek yeterli oluyor.
 • Mozilla Firefox tarayıcısında yeni sekme açılıp, about:preferences#privacy adresi girilirse hızlıca Gizlilik ve Güvenlik sayfasına ulaşılabilir.
 • Mozilla Firefox yakın geçmişi temizleme penceresi CTRL+SHIFT+DEL kısayolu kullanılarak hızlıca görüntülenebilir.
 • Yandex Browser tarayıcısındaki geçmiş öğelere ulaşma kısayolu CTRL+H olup, tarayıcıda browser://history/ adresine girilerek de aynı sayfa görüntülenebilir.
 • Yandex Browser tüm tarama geçmişini silmek amacıyla menüler arasında tıklama yaparak vakit kaybetmenize gerek yok. Adres alanına browser://settings/clearBrowserData yazarak ENTER tuşuna basın.
 • Opera tarayıcısında ALT+P kısayolunu kullanarak ya da adres alanına opera://settings girerek, ayarlar sayfasına hızlıca ulaşabilirsiniz. Tarama verilerini temizleme ekranını hızlıca açmak için adres çubuğuna opera://settings/clearBrowserData girerek ENTER tuşuna basın.
 • Opera tarayıcı geçmişine hızlıca ulaşmak amacıyla CTRL+H kısayolunu kullanabilirsiniz.
 • Tarayıcı olarak Safari kullanıyorsanız, CTRL+H kısayol kullanımıyla gezinme geçmişine ulaşabilirsiniz.
 • Microsoft Internet Explorer kullanıyorsanız CTRL+SHIFT+DEL kısayolu ile gözatma geçmişi silme ekranına ulaşabilirsiniz.