Katı Meyve Sıkacağı Nasıl Temizlenir?

Katı meyve ve sebze sıkacağı kullanarak birçok çeşit meyvenin suyu sıkılarak içilebiliyor. Böylece narenciye sıkacakları her daim mutfaktaki baş yerini koruyabiliyor. Özellikle çürümeye başlamadan önce meyveleri tüketmenin en hızlı yolu bunların suyunu sıkarak değerlendirmek oluyor. Böylelikle bozulan meyvelerin yol açtığı kötü görüntüyle kokunun önüne geçiliyor. Sadece portakal, elma, armut, nar gibi meyveleri değil lahana, kereviz, salata, domates gibi sebzelerin de sıkılabildiği katı meyve sıkacaklarının nasıl temizleneceğini inceliyoruz.

Yöntem 1

Katı Meyve Sebze Sıkacağını Elde Temizlemek

 1. Katı Meyve Sıkacağı Nasıl Temizlenir

  1 Katı meyve sıkacakları birkaç parçadan oluşur. Ana gövde altında motor yer alır. Bu sebepten dolayı ana gövdenin dışı dışında temizliği yapılmaz. En çok kirlenen parçalardan biri posa toplama kabıdır. Diğer parçalar ise sırasıyla besin itici, üst kapak, filtre yuvası, meyve suyu musluğu, meyve suyu sürahisi, köpük ayırma bölmesi ve paslanmaz filtredir. Devam eden adımlarda tümün temizliği bulunmaktadır.

 2. 2 Temizlemeye başlamak için meyve sıkacağının tüm parçalarını birbirinden ayırıp tezgah üzerine yerleştiriyoruz. Parçaları çıkarma işlemini üretici firmanın kullanım kitapçığında anlattığı şekilde yapmaya özen gösteriyoruz. Aksi durumda parçaların kırılmasına sebep olabiliriz.

 3. 3 Besin iticiyi hemen ılık su altında ıslatıp üzerindeki partikülleri temizliyoruz.

 4. Katı meyve sıkacağı üst kapağı temizleme

  4 Üst kapağın içerisinde meyve posası birikebiliyor. Bunların hepsini eliniz yardımıyla poşet içerisine dökün. Ardından musluk altında süzdürün. Yıkama boyunca elinizle kapak içini iyice ovun ve yapışan posaları temizleyin.

 5. 5 Sıradaki temizliği meyve suyu sürahisinde yapabilirsiniz. Sıkılan meyvelerin suları aynı zamanda köpürür ve bu köpük sürahi gövdesine yapışır. Bunu atmak için ılık su altında sürahi çalkalanarak yıkanırak ihtiyaç durumunda sıvı deterjan damlatılmış bulaşık süngerinin yumuşak kısmıyla temizlenir.

 6. 6 Yerinden söktüğünüz filtre yuvasını meyve suyu musluğundan dikkatlice ayırın (eğer ayrılabiliyorsa). Ardından ılık suyun altında her ikisine de yıkayın.

 7. Katı meyve sıkacağı paslanmaz bıçak filtre temizliği nasıl yapılır

  7 Katı meyve sıkacağında asıl işi yapan, çoğunlukla paslanmaz çelikten imal edilen doğrayıcı filtredir. Paslanmaz çelik filtre kesme bıçaklarıyla birlikte ince gözeneklerden oluşur. Bıçakları musluk altında temizlemek kolaydır ancak ince gözenekler için bu tek başına yeterli bir yöntem değildir. Etkili çözüm için sert kılları olan ufak bir fırça kullanmalısınız. Ilık suyun altında paslanmaz filtreyi süzdürürken, aynı zamanda küçük delikleri elinizdeki fırça ile temizlemelisiniz. Tüm deliklerin açıldığını göreceksiniz.

 8. 8 Motorun bulunduğu ana gövde üzerinde sıvı kalabilir. Ancak ana gövdeyi yıkamaya çalışırsanız, gövde içerisine su sızabilir. Bunun gerçekleşmesi sonrasında makinenin kullanılmaz duruma gelmesine neden olur. Gövde üzerinde kalan sıvıları kağıt havlu ile temizleyebilirsiniz.

Yöntem 2

Katı Meyve Sebze Sıkacağını Bulaşık Makinesinde Temizlemek

 1. 1 Katı meyve sıkacakları sökülerek bulaşık makinesinde yıkanarak temizlenebilen parçalardan oluşur. Fakat emin olmak için yine de üretici firmanın kullanım kitapçığındaki uyarılara dikkat edilmelidir.

 2. 2 Parçaların tamamını makine üzerinden sökün. Eğer yoğun meyve, sebze posası artıkları varsa bunları elinizde temizleyerek bir çöp poşetine atın.

 3. Katı Meyve Sıkacağı Bulaşık Makinesinde Nasıl Temizlenir

  3 Parçaları bulaşık makinesi içerisine dikkatlice yerleştirin.

 4. 4 Düşük sıcaklık programında bulaşık makinesini çalıştırın.

Yöntem 3

Katı Meyve Sebze Sıkacağı Renk Değiştiren Plastikler

 1. 1 Havuç gibi bazı meyveler, katı meyve / sebze sıkacağının plastik parçalarının rengini değiştirebilir.

 2. 2 Bu durumda rengi değişen parçaları, bitkisel yağa batırılmış bezle silebilirsiniz.

Video
İpuçları
 • Temizlemek aslında kirletmemekten gelir. Katı meyve sıkacağını kirletmeden kullanmak pek mümkün değildir. Ancak posa toplama kabı içerisine poşet yerleştirerek, biriken posayı direkt çöpe atarak toplama kabının temizliğini yapmayabilirsiniz.
Uyarılar
 • Katı meyve (narenciye) sıkacağını temizlemeye başlamadan önce prizden fişi çıkardığınızda emin olun.
 • Ilık su akan musluk altında tüm parçaları temizlerken, sıvı deterjan damlatılmış bulaşık süngeri kullanabilirsiniz. Ancak süngerin yumuşak tarafını kullanmaya dikkat edin. Aksi durumda plastik, cam parçaların çizilmesine neden olabilirsiniz.
 • Sıvı deterjanla temizliğini yaptığınız parçaları yoğun su altında iyice duruladığınıza dikkat edin. Bir sonraki meyve sıkışınızda, temizlenmeyen deterjan artıkları meyve suyu içerisinde çözülerek içen kişinin sağlığını tehlikeye atabilir.
 • Parçaları temizlerken keskin bıçaklara temas etmekten kaçının.
İhtiyacınız Olabilecek Şeyler
 • Ilık su
 • Sıvı deterjan
 • Bulaşık süngeri
 • Sert kılları olan ufak fırça
 • Bulaşık makinesi