Klavye Nasıl Temizlenir?

Klavye nasıl temizlenir dediğimiz an aklımıza gelen ilk şey klavyenin, uzun süre kullanıldıktan sonra ve özellikle bilgisayarın yakınında bir şeyler yiyip içerek kirlendiğidir. Klavye yeterince kirlendiyse, performansı etkilenebilir ve düşebilir. Sık karşılaşılan sorunlar arasında, kirli veya sıkışmış tuşlar ve yazarken tekrarlanan karakterler bulunuyor. Klavyenizin aşağıda açıklanan şekilde sökülmesinin garantiyi geçersiz kılabileceğini unutmayın ve markası ne olursa olsun (Microsoft, Logitech v.b.) bilgisayar ya da notebook klavye temizliği yaparken dikkatli olun.

Yöntem 1

Genel Klavye Temizliği

 1. 1 Klavye temizleme yönteminden önce bilgisayarı kapatın ve klavye bağlantısını ayırın. Bilgisayar çalışırken klavyeyi çıkarmayın veya bağlamayın. Aksi takdirde, USB tabanlı olmayan klavyeniz varsa makineye zarar verebilir. Eğer klavyenin bilgisayar bağlantı türü USB ise, bilgisayar çalışırken klavyenin çıkarılması güvenlidir.

 2. 2 Hızlı bir şekilde klavye temizliği için onu ters çevirin, sonrasında herhangi bir yabancı maddeyi uçurmak için basınçlı havadan faydalanın. Düşen döküntülerin kolayca temizlenebileceği bir yerde klavye temizliği yapmaya dikkat edin. Klavyeyi baş aşağı çevirip birkaç kez hafifçe vurun. Biraz kirin düştüğünü görmelisiniz. Açısını değiştirin ve çoğundan kurtulmak için daha sert vurun.

 3. 3 Klavye tuşu temizliği için, tuşların kenarlarını izopropil alkole batırılmış pamuklu çubuk ile temizleyin İsopropranol (isopropil alkol) evlerde temizlikte kullanılır. Endüstride çözücü ve dezenfekte olarak kullanılmaktadır. Bu sebeple ortam havalandırmasının yeterli olduğundan emin olun.

 4. Klavye nasıl temizlenir

  4 Daha kapsamlı klavye temizliği için tüm tuşları kaldırın. Her tuşa küçük bir tornavida veya benzer bir çubuk ile yavaşça sokarak, tuşları kaldırmaya çalışın. Tuşlar çıkarıldığında, herhangi bir pisliği basınçlı havanın yardımı ile üfleyerek boşaltın. Nemli (ıslak değil) bir bezle hafifçe tüm yüzeyleri silin. Klavyeye herhangi bir sıvı girmesine izin vermeyin. Aksi halde klavyenin bozulmasına neden olabilirsiniz.

 5. 5 Tek tek tuşları temizleyin ve tekrar klavyeye yerleştirin. Her bir tuşu nemli bir bezle temizlemeye devam edin ve bitirdiğiniz tuşları dikkatlice klavyeye yerleştirin.

Yöntem 2

Rastgele Dökme ile Mekanik Klavye Temizleme

 1. 1 Mekanik klavyeyi çıkarın veya bilgisayarı kapatın.

 2. 2 Klavyeyi ters çevirdikten sonra sallamaya başlayın.

 3. 3 Klavye ters çevrilirken, mümkün olduğunca bir bezle onu kurulayın.

 4. 4 Mümkün olduğunca uzun süre baş aşağı bırakın (en azından bir gece). Bütün gece böyle kalması içerisindeki tüm pisliklerin dökülmesini sağlayacak ve mekanik klavye temizleme işlemi tamamlanmış olacaktır.

Yöntem 3

Klavye Nasıl Temizlenir? Alternatif

 1. 1 Alternatif olarak klavye nasıl temizlenir derseniz öncelikle bilgisayarı kapatın ve klavyenin bağlantısını kesin.

 2. Fırça ile klavye temizleme

  2 Klavyeyi ters çevirip tüm vidaları sökün.

 3. 3 Klavyenin üst yarısını kaldırın (üzerindeki tuşlarla birlikte olan tuşu kapalı) ve alt yarıyı bir tarafa koyun. Klavyede bazı klipler olabilir, ayrıca etiketlerin altında gizli vidalar olup olmadığını kontrol edin.

 4. 4 Bir kovaya soğuk sabunlu su doldurun.

 5. 5 Tuşları kovaya döküp bir fırça ile ovun.

 6. 6 Tuşları kovanın içinden çıkarın ve bunları soğuk su altında durulayın (bir süzgeç bunun için iyi olabilir), daha sonra saç kurutma makinesiyle kurutun.

 7. 7 Klavyenin boş üst yarısını tutun. Bazı bulaşık makinesi veya normal sabun ve eski bir diş fırçası kullanarak, temizlenene kadar fırçalayın ve durulayın ve yukarıda olduğu gibi kurutun.

 8. 8 Her şey kuruduktan sonra klavyeyi tekrar monte edin.

 9. 9 Klavyenin her iki yarısını da sıkıca bastırın, ortadaki klipsleri sıkıştırın.

 10. 10 Klavyenizi takın, bilgisayarınızı açın.

Yöntem 4

Laptop Klavye Temizliği İçin Toz Alma Püskülü Kullanımı

 1. 1 En etkili laptop klavye temizleme yöntemlerinden biri toz alma püskülü kullanımıdır. Laptop klavyesi nasıl temizlenir sorusunun en etkili ve hızlı yanıtıdır.

 2. 2 Klavye üzerindeki kirlilik sadece tozdan oluşuyorsa, temizlik amacıyla toz alma püskülü kullanmak çok hızlı bir çözümdür.

 3. 3 Toz alma püskülünü tüm klavye gövdesinde ve tuşların arasında gezdirin. Böylece birikmiş olan tozlar, püskül üzerinde birikerek ayrılmış olacaktır.

 4. 4 Püskül üzerinde biriken tozları oda dışında bir alanda (pencere, balkon, kapı önü v.b) sallamak ya da bir yüzeye hafifçe vurmak yoluyla dökün ve tekrar kullanmak amacıyla saklayın.

Yöntem 5

Klavye Temizleme Jeli ya da Hamuru Kullanımı

 1. Klavye temizleme jeli ile klavye temizliği

  1 Klavye üzerinde toplanan kiri temizlemek için bir diğer yöntem ise klavye temizleme jeli ya da hamuru kullanımıdır. Bu hamur yumuşak sakızımsı bir malzemedir. Bilgisayar klavyeleri, cep telefonları ve yazıcılardaki tozu ile kiri toplar. Ellerde kanıtlanmış bir dezenfektan etkisi vardır, temiz tutar, kalıntı bırakmaz. Çevre dostudur, % 95 biyolojik.

 2. 2 Temizlemek istediğiniz klavye yüzeylerine jeli bastırarak uygulayın.

 3. 3 Jel hamuru koyu rengine dönüşene kadar defalarca kullanılabilir. Kullanım sonrası temizlenmesi gerekmez. Renk iyice koyulaştıktan sonra jel hamurun ömrü dolmuş demektir.

 4. 4 Kendi ambalajı içerisinde güneş ışığından uzakta muhafaza edilmelidir.

 5. 5 Temizleme jeli kullanım yöntemini macbook klavye temizleme amacıyla da kullanabilirsiniz.

İpuçları
 • Bir şey yanlış giderse veya şüphe halindeyseniz, nemi emmek için pirinç kullanın. Pirinç son derece emicidir ve yeterince pirinç hemen hemen her rutubeti çıkarabilir.
 • Bir dizüstü bilgisayardaki tuşların yerini değiştirmek, özellikle boşluk çubuğu ve Enter tuşu gibi, tuşların yanında kurulması gereken ayrı bir desteği olan tuşlar zor olabilir. Ayrıca, dizüstü bilgisayar tuşlarını kaldırmak, onlara zarar verebilir.
 • Klavyenizdeki tuşların hangi sırayla gittiğini unutursanız, bilgisayarınızı önyüklemek yeterlidir. Windows'ta Başlat> Tüm Programlar> Donatılar> Erişilebilirlik> Ekran Klavyesine gidin. Mac'te, Apple Menüsü> Sistem Tercihleri> Uluslararası> Giriş Menüsü'ne gidin, Klavye Görüntüleyicisi'ni kontrol edin, sağ üst köşedeki bayrağı içeren menüyü açın ve Klavye Görüntüleyicisini Göster'i seçin. Bu ekranda, harf / rakam / karakter sırasını kopyalayabileceğiniz bir klavye görüntüleyecektir.
 • Bazı insanlar aslında klavyeyi bulaşık makinesinde yıkıyor. Klavyeyi kaybetme riskine girmek istemiyorsanız klavyeyi bu şekilde temizlemeye kalkışmayın. Bir klavyeyi bulaşık makinesine koyarsanız, kullanmadan önce klavyenin tamamen kuru olduğundan emin olun. Kablosuz klavyelerle bu yöntemden kesinlikle kaçınılmalıdır.
 • Klavyenizdeki tüm tuşları sökebilir, çantanızdaki gibi küçük bir torbaya koyup çamaşır makinesinde elbiselerinizle yıkayabilirsiniz. Klavye iskeletini elektrikli süpürge ve ıslak bezle temizleyin.
 • Basınçlı havaya alternatif olarak, üfleyici olarak elektrikli saç kurutma makinesi kullanılır. Isıtıcının açık veya kapalı olması önemlidir. Toz atma için de harika bir yöntemdir.
 • Tuşları çekmeye başlamadan önce bir dijital fotoğraf makinesiyle klavyenin resmini çekebilir ve böylece onları tekrar taktığınızda nereye koyacağınızı biliyor olursunuz.
 • Boşluk çubuğunu yerine koymada dikkatli olun.
 • Dizüstü bilgisayar klavyeleri biraz daha farklıdır. Genellikle bir dizüstü bilgisayardan temizlemek için tuşları kaldırmak gerekli değildir. İzopropil alkol veya basınçlandırılmış hava genellikle yeterlidir.
 • Tuşları bir torba içerisine su, sıvı sabun ile koyabilir ve sallayabilirsiniz. Yalnız bunu çok sık yapmayın, aksi durumda üzerindeki baskıların soyulmasına neden olabilirsiniz
 • Tuşların nereye takacağınızı unutmamak için tuşları küçük gruplar halinde çıkarın.
Uyarılar
 • Basınçlı havaya püskürtürken kutuyu ters çevirmeyin. Aksi takdirde, sıvı iticinin klavyeye püskürmesine ve hasar görmesine neden olabilir. Ayrıca basınçlı havayı, iyi havalandırılan bir bölgede kullandığınızdan emin olun.
 • Tuşları çıkarırsanız, onları küçük çocuklardan veya evcil hayvanlardan uzak tutun. Küçük tuşlar boğulma tehlikesine neden olabilir.
 • Pirinç nemi emmek için kullanılıyorsa, küçük tanelerin tuşlara işlenmediğinden ve herhangi bir kurutulmuş maddenin olup olmadığını kontrol edin.
 • Basınçlı havanın içeriğini solumayın. Havalandırılmış bir alanda kullanmak güvenlidir, ancak konsantre içerik toksiktir ve sizi yaralayabilir veya hatta öldürebilir.