Kulak Tıkacı Nasıl Temizlenir?

Kulak tıkacı, işitme yetinizi, konser, işyeri gibi yüksek sesli ortamlarda, tabanca veya elektrikli testere gibi yüksek sesli ekipman kullanırken korunmakta kullanılır. Tek kullanımlık tıkaçlar yumuşak köpük veya silikondan yapılmıştır. Çok sayıda kullanımdan sonra atılmalıdır. Tekrar kullanılabilen tıkaçlarınızı su ile hafif sabunla yıkayın. Tıkaç yastıklarını sabunlu su ile silerek temizleyin. Yüzme kulak tıkaçlarını her kullanımdan sonra durulayın. Ardından doğru şekilde silerek temizleyin.

Yöntem 1

Tekrar Kullanılabilir Kulak Tıkaçlarının Yıkanarak Temizlenmesi

 1. Tekrar Kullanılabilir Kulak Tıkacı Nasıl Temizlenir

  1 Ilık suyla beraber sabunu kap içerisine doldurun. Tıkaçlarınızı tamamen suya batırabilmek amacıyla küçük kaba yeterli miktarda ılık su koyun. Bulaşık sabunu gibi hafif deterjanı birkaç damla ilave edin. Kaşık gibi karıştırıcı alet yahut ellerinizi kullanarak sabunu suya karıştırın. Düzenli olarak kullanılan kulak tıkaçları görülebilir derecede kirli olabilir. Bundan dolayı birkaç gün arayla yıkanmalarında fayda vardır. Nadiren kullanılan tıkaç manşonları her kullandıktan sonra yıkanırsa bakterilerin üremesi engellenebilir. Sert temizleyiciler veya yumuşak sabunlar kulak tıkaçlarının raf ömrünü kısaltabilir veya daha az etkili hale getirebilir. Bu temizleme tekniği bantlı kulak tıkaçlarında tercih edilebilir. Bununla birlikte, bantlı, çok kullanımlı kulak tıkaçları en iyi performans amacıyla 2 ila 4 hafta sonra değiştirilmelidir.

 2. 2 Kulak tıkaçlarını sabunlu suya sokun. Tıkaçların sabunlu suda birkaç dakika kadar ısınmasına izin vererek kirleyin gevşemesine olanak sağlayın. Bazı kulak tıkaçları suyun içinde yüzebilir. Bu durumda, birkaç dakika boyunca tıkaçları su altında tutun veya tıkaçlar suya batana kadar bekleyin.

 3. 3 Kulak tıkacını silin, ardından temizleyin. Tıkaçlar su altındayken, parmaklarınız ile onları iyice sıkarak kirlileri uzaklaştırın. Alternatif olarak, diş fırçası gibi yumuşak fırça kullanarak tıkaçları temizleyin.

 4. 4 Kulak tıkaçlarınızı durulayın, kurutun. Temizlik yaptıktan sonra, onları soğuk suyla durulayın. Tıkaçlardan fazla nemi temiz, kuru kağıt havluyla alarak kuruma işlemini hızlandırın. Temiz havlu üzerine tıkaçları koyun. Böylelikle nemli havanın kurumasına izin verin. Hala ıslak olan tıkaçların saklanması, tıkaç materyalinde bakterilerin çoğalmasına neden olabilir.

 5. 5 Kulak tıkaçlarını kutu içinde saklayarak onları temiz tutabilirsiniz. Tapalar tamamen kuruduktan sonra, kutularına koyun. Özel saklama kutusu yoksa, yerine küçük plastik kap kullanabilirsiniz. Durumlarını korumak, bunları tekrar kirletmekten kaçınmak amacıyla, kullanım haricindeki durumlarında onları saklayın.

 6. 6 Dilerseniz, kuru kulak tıkaçları dezenfekte edin. Temiz sprey şişesine az miktarda izopropil (ovucu) alkol doldurun. Kulak tıkacı yüzeyini hafifçe temizleyin. Tıkaçları temiz havlu üzerinde havayla kurumaya bırakın. Tamamen kuruduktan sonra, tıkaçları kutuda saklayın. Sık kullanılan kulak tıkaçları haftalık olarak veya terlemeye neden olan her türlü aktiviteden sonra dezenfekte edilmelidir. Nadiren kullanılan tıkaçlar her az kullanımdan sonra veya ağır terlemeye neden olan aktivitenin ardından dezenfekte edilmelidir.

Yöntem 2

Manşon Tipi Kulaklıkların Temizlenmesi

 1. Manşon Tip Kulak Tıkacı Nasıl Temizlenir?

  1 Temiz bezi ılık suyla nemlendirin. Sıcak su altında nemlendirilmiş temiz bez kullanın. Üzerindeki fazlalık suyu lavaboya sıkarak atın. Beze az miktarda hafif sabun, örneğin bulaşık sabunu uygulayın. Bezle birlikte ovalayarak hafif köpük oluşturun.

 2. 2 Manşon tip kulaklık gövdesini ıslatmaktan kaçının. Manşon tipi kulaklıklarda gürültü azaltıcıların çoğu, ıslak olduklarında hasar görebilir veya özel olarak tasarlanmış iç kısımları zarara uğrayabilir. Koruyucu kapakları suya daldırmaktan kaçının. Suyun, kulaklık deliklerine sıçramasını önlemeye özen gösterin.

 3. 3 Kulaklık yastıklarını (dışı deri kaplı sünger bölge) sabunlu bezle iyice silin. Yastıkların katlarına dikkat edin. Kulak kirleri, toz, ölü cilt sık sık burada toplanır. Eğer kir, çatlak veya çatlak içine inatla sıkışmışsa, sıcak suya batırılmış pamuklu çubuk, sabunlu su veya diş fırçası kullanın.

 4. 4 Kulaklıklarınızı kağıt havluyla durulayın, kurutun. Temiz havluyu soğuk su ile nemlendirin, sabunlu suyunu silin. Kalan nemi kurutmakta kuru kağıt havlu kullanın. Kulaklıklarınız artık temiz, giymeye hazır.

Yöntem 3

Yüzme Kulak Tıkacının Temizlenmesi

 1. Yüzme Kulak Tıkacı Nasıl Temizlenir

  1 Kulak tıkaçlarını kullandıktan sonra durulayın. Yüzdükten sonra kulak tıkaçlarında klor kalabilir. Bu, kulak tıkaç tapalarının normalden daha hızlı bozulmasına neden olabilir. Tapalarınızı en iyi durumda tutmanın yolu, her yüzüşten sonra klorlu olmayan suyla iyice yıkamaktır.

 2. 2 Tıkaç tapalarının yüzmeden sonra kurumasına izin verin. Hala ıslak tıkaç tapalarını düz kasaya koymak, yüzmenin ardından hızlı durulamadan sonra bile bakterilerin kendi içinde büyümesine neden olabilir. Tıkaçlar kapta saklanmadan önce tamamen kurumuş olmalıdır.

 3. 3 Yüzme kulak tıkaçlarını ılık sabunlu su ile yıkayın. Küçük kaba ılık sabunlu su ile doldurun. Çözeltiyi hafifçe çırparak sabunu dağıtın. Temiz parmaklarınızla, yumuşak fırça (diş fırçası gibi) veya havlu kullanarak hafifçe tıkaçları fırçalayın. Tıkaçları temiz havlu üzerine koyarak havayla kurumasını bekleyin.

 4. 4 Yüzme kulak tıkaçlarınızı görünür şekilde kirlendiğinde temizleyin. Fakat temiz olan yüzme tıkaçlarını haftalık veya haftada temizleyebilirsiniz.

 5. 5 Kulak tıkaçlarınızı kutularında saklayın. Kullanılmadığında, yüzme tıkaçları daima saklama kabı içerisinde saklanmalıdır. Kulak tıkaçları kap ile birlikte gelmediyse ya da kaybolduysa bunun yerine küçük plastik kap kullanın.

Yöntem 4

Kulak Tıkaçlarını Oksijenli Suyla Temizleme

 1. 1 Küçük fincan veya çanağa yeterli miktarda oksijenli su doldurun. Koyulacak miktar, kulak tıkaçlarınızı tamamen suyun içerisine gömebilecek kadardır.

 2. 2 Tıkaçların birkaç dakika ıslanmasına izin verin. Oksijenli su yüzeye yapışmış olabilecek herhangi kulak tıkanıklığını, kiri gevşetir.

 3. 3 Tıkaçları oksijenli sudan alın. Soğuk su altında iyice durulayın.

 4. 4 İki havlu arasına yerleştirip bastırarak kurutun.

 5. 5 Bunları mümkün olduğunca orijinal haline geri çekin. Havayla tamamen kurumasına izin verin.

İpuçları
 • Kirli kulak tıkaçlarını kulaklarınıza koymak, bakterileri kulak içine sokarak enfeksiyonlara neden olabilir. Kulak tıkaçlarınızı temiz tutmak, gerektiğinde değiştirmek için zamana ve paraya değecektir.
Uyarılar
 • Kulak tıkaçlarını başkalarıyla paylaşmayın. Bu hiç hijyenik olmayacaktır.
 • Silikon veya yumuşak balmumu kulak tıkaçlarını yıkamayın. Bunları yıkamak işitme yeteneğinizi tehlikeye atacaktır. Bu nedenle, bunları yıkamaktan kaçının.
 • Temizleme talimatlarında örnek olarak tekrar kullanılabilir, manşon tipi ve yüzme kulak tıkaçları kullanılmıştır. Ancak uyku kulak tıkaçlarını, duş kulak tıkacını, uçak kulak tıkaçlarını da bu yöntemlerle temizleyebilirsiniz.
İhtiyacınız Olabilecek Şeyler
 • Kase (küçük boy)
 • Temiz kurutma bezi
 • Temiz diş fırçası
 • İzopropil alkol
 • Hafif sabun
 • Kağıt havlu
 • Sprey şişesi
 • Oksijenli Su