Org Tuşları Nasıl Temizlenir?

Herkesin orglar hakkında fark ettiği ilk şeylerin bazıları tuşlardır. Ne yazık ki beyaz renk tuşlar toz, kir ile parmak izlerinin çok net şekilde görünmesine izin vermektedir. Bu nedenle org tuşlarını temizlemek, orgunuzu iyi durumda ve sunum koşullarında tutmanın en önemli yoludur. Plastik tuşların canlı, yeni görünmesi için etkili temizlik yöntemleri bu yazıda belirtilmiştir.

Yöntem 1

Plastik Org Tuşlarını Temizlemek

 1. Org Tuşları Nasıl Temizlenir

  1 Orta boy kap içerisine ılık su doldurun. Bir veya iki damla hafif bulaşık sabunu ekleyin. Alternatif olarak yumuşak, nemli bezi yardımıyla bu karışımı cihaz tuşlarının temizlenmesinde kullanacaksınız.

 2. 2 Beyaz bezi temizleme solüsyonu içerisine hafifçe batırın. Daha sonra bezi iyice sıkın. Bezin ıslak değil nemli olmasına dikkat etmek çok önemlidir. Aksi takdirde su tuşların arasına sızabilir, böylece org gövdesine zarar verebilir. Bu, tuşların bozulmasıyla zamanla basmamasına neden olabilir. Beyaz renkte bez kullandığınızdan emin olun. Renkli bez, boyasını tuşlarınıza aktarabilir. Bu da zamanla orgun tuşlarının renklerini değiştirebilir.

 3. 3 Öncelikle beyaz tuşları temizleyin. Tuşların öne doğru hareketle bez yardımıyla temizlenmesi önemlidir. Eğer bunları yan yana silerseniz, aralarındaki boşluklara nemle beraber pislik taşıyabilirsiniz. Ayrıca geriye doğru da silmeyin. Aksi halde biriken kirleri tuşların arkasına itmiş olursunuz.

 4. 4 Siyah tuşları ayrı bir beyaz bezle temizleyin. Bu önemlidir; çünkü aynı bezi siyah tuşları temizlemekte kullanarak, ardından beyaz olanları silerseniz, siyah boya beyaz tuşlarınızı lekeleyebilir. Beyaz tuşları temizlemekte kullandığınız hareketleri burada da uygulayın.

 5. 5 Sabun tortusunu kuru bezle silin. Tekrar, tekrar her tuşu öne doğru harekete silmeye özen gösterin. Böylece org tuşları arasına kir taşınmasını önlemiş olacaksınız.

 6. 6 Bu maddedeki adımı uygulamak parmak izlerini yok etmekte faydalı olacaktır. Tuşları sildiğinizde tozla birlikte pisliğin giderilmesi sağlanıyor, ancak parmak izlerini silmek için farklı uygulama gerekiyor. Bir ölçek sirke ile 4 ölçek su içeren çözeltiyi karıştırın. Çözeltiye yumuşak, beyaz bir bez batırın. Her tuşu ayrı ayrı silip kurutun. Sonraki tuşa geçmeden önce, bir önceki tuşun kurumasını bekleyerek diğerine geçin. Sirke çok keskinse, tuşlara zarar verebilir. Sirke kokusunun atılmasına sağlamak amacıyla, org tuşlarını bir gün boyunca havadar ortamda bırakın.

 7. 7 Tuşların üstünü örterek toz oluşumunu önleyin. Orgu kullanmadığınız zamanlarda koruma kılıfında saklamaya çalışın. Böylelikle toz oluşumunu önleyerek bu temizleme prosedürünü çok sık yapmak zorunda kalmayacaksınız.

Uyarılar
 • Orgunuzda ne yapılacağından emin değilseniz işin uzmanına danışın. Aksi takdirde pahalı ve zarif olan enstrümana ciddi zarar verebilirsiniz.
 • Orgu temizlemeden önce kesinlikle enerjisiz olduğundan, AC adaptörünün prize bağlı olmadığından emin olun.
 • Alkol, benzin, tiner vb. kimyasallar kullanarak kesinlikle org tuşlarını temizlemeyin.
İhtiyacınız Olabilecek Şeyler
 • Kap
 • 3 adet yumuşak, beyaz bez (Silmekte 2 adet, kurutmakta 1 adet)
 • Sirke
 • Ilık su
 • Bulaşık sabunu