Ütü Tabanı Nasıl Temizlenir?

Hareket ettikçe kıyafetiniz kaymaya başlıyor veya ütünüzün tabanında (taban levhası da denmektedir) kalıntı fark ederseniz, ütü tabanını temizlemek şart olmuştur. Musluk suyu kullanarak ütünün tabanını temizlemek isterseniz, tabanda biriken tortuyu ütüye ait buhar deliklerine taşıyabilirsiniz. Ütüleri temizlemek amacıyla, özel olarak tasarlanmış ticari ürünler kullanabilirsiniz. Sirke, tuz, kabartma tozu, diş macunu ve bulaşık sabunu gibi ev eşyalarını kullanarak da ütünüzü temizleme yöntemleri de vardır. Böylece tabanı yanan ütü, ilk günkü hali kadar temiz olacaktır.

Yöntem 1

Sirke ve Tuz Kullanımı

 1. 1 Başlamadan önce 1:1 oranda sirkeyle tuz çözeltisini tencereye karıştırın. Tencereyi ocak üzerine yerleştirin. Karışımı tuz eriyene kadar ısıtın. Sürece yardımcı olmak amacıyla işlem boyunca ara ara karıştırın. Sirke buharlaşmaya başlamadan önce tencerenin altındaki ateşi söndürdüğünüzden emin olun .

 2. 2 Isıtılmış sirke-tuz çözeltisine temiz bez batırın. Bulaşık yıkama eldivenleri gibi su geçirmez eldivenler giyerek ellerinizi sıcak karışımdan koruduğunuzda emin olun . Ütüyü koyacağınız yüzeye gazete kağıdı, havlu v.b. serebilirsiniz. Aksi durumda sirke özellikle taş ya da mermer gibi yüzeylere zarar verebilir

 3. 3 Bir bezi yardımıyla ütü tabanındaki lekeler temizleninceye kadar hafifçe silin. Muhtemel yığılmaları gidermekte buhar deliklerini de fırçalamayı unutmayın. Gerekirse ütünün dışını da silmelisiniz. Sirke-tuz karışımının ütünün tabanındaki yanık izlerini de kaldırabileceğini unutmayın. Eğer bez tabandaki yığılmayı temizlemekte yeterli değilse, sert fırça veya mutfak süngeri ile deneyebilirsiniz. Metal olmadığına dikkat edin, aksi takdirde ütünüzü çizebilir.

Yöntem 2

Kabartma Tozu (Sodyum Bikarbonat) Kullanımı

 1. 1 Su ve karbonat bir kutuda bir şekilde karıştırılır. Bunun için 1 çorba kaşığı suya karşılık 2 çorba kaşığı kabartma tozu kullanın. Hiçbir su kalmayıncaya kadar küçük kapta karıştırın. Karışımı hamur haline gelirin.

 2. 2 Hamurun ütüye yaymakta spatula kullanın. Özellikle kirin güçlü olarak biriktiği alanlarına odaklanın. Buhar deliklerini de kaplamalısınız. Bunun için Hamur maddesini çok kalın olarak değil, tabanı düzgünce kaplamaya yetecek kalınlıkta sürün.

 3. 3 Yapıştırdığınız hamuru nemli bir bezle çıkarın. Daha katı noktaları fırçalamakta tereddüt etmeyin. Ütünün ilk günkü gibi olması için hiçbir hamur kalmayıncaya, silik yığılmalar ortadan kalkıncaya kadar silebilirsiniz. Sonra temiz ütünün kullanımına başlayabilirsiniz.

 4. 4 Buhar deliklerini temizlemek için pamuklu çubukları kullanın. Pamuk çubuklarını suya batırdıktan sonra buhar deliklerine sokun. Mineral artıklarıyla fırınlamış kabartma tozu macununu çıkarmak için fırçalayın. Buhar deliklerini temizledikten sonra ütüyü lavabonuza getirin. Buhar deliklerine girmiş olabilecek suyunu boşaltın. Ütünüzün buhar deliklerini çizebilecek kağıt klipsleri veya başka sert, metal parçalar kullanmaktan çekinin.

 5. 5 Ütüyü su ile doldurun. Ardından ihtiyaç duymadığınız temiz bir bezi ütüleyin. Yapışkan olmayan kalıntılar lekelenmeye neden olabileceğinden, ihtiyacınızın olmadığını bez kullanmalısınız. Ütüyü en yüksek seviyesine getirerek birkaç dakika boyunca ütüleyin. Temiz su, kalan tortuları temizleyecektir.

Yöntem 3

Ütü Tabanına Yapışan Kumaş, Naylon ve Plastik Nasıl Temizlenir ?

 1. 1 Ütü tabanına yapışan kumaş parçalarını, naylon, plastik ürünleri temizlemekte alttaki yöntemlerden bir veya birkaçını uygulayabilirsiniz.

 2. 2 Yanan ütü tabanındaki altında kahverengi benzeri yanık lekeleri oluşur. Biraz beyaz sirke ile tuzu karıştırıp temiz bir bezle ütün altını ovarak silebilirsiniz.

 3. 3 Kağıt havlu veya gazete kağıdı üzerine tuz dökün. Ütü sıcakken tuzlu kağıdın üzerinde ütüyü gezdirin.

 4. 4 Kullanmadığınız bir bez parçasının üzerine balmumu sürün. Ardından ılık ütüyü bu bezin üzerinde gezdirin.

 5. 5 Çiğ patatesi ortadan ikiye kesin. Ütüyü ısıtın, ardından ütü tabanını patatesle ovun.

 6. 6 Ütü sıcakken altına yağ sökücü sıkın. Tabanı silmekte bulaşık teli (ancak ütü tabanını çizebileceğini unutmayın) tercih edebilirsiniz. İşlem bittikten sonra ütüye su koyun, fişe takın. Su fışkırtarak buhar atın ki daha sonraki ütülerden önce yağ sökücü buhar deliklerinden çıksın.

 7. 7 Tuz, sirke ve suyu kap içerisinde karıştırın. Sonrasında ütü tabanını bu karışım ile silerek yapışan kirleri sökebilirsiniz.

Yöntem 4

Diğer Ev Ürünlerini Kullanmak

 1. 1 Sıcak suyla birlikte hafif bulaşık sabununu birlikte kapta karıştırın. Kullanacağınız bulaşık sabunu miktarı, ütünün ne kadar kirli olduğuna bağlıdır. Elde edilen karışımın, bulaşıkları temizlemekte kullandığınızdan çok daha az yoğun olması gerektiğini unutmayın.

 2. 2 Sabuna pamuk bezi batırdıktan sonra ütünün tabanını silin. Buhar deliklerini de ovuşturun, çünkü bunlar kirlerin birikimlerinde tipik noktadır. Ayrıca herhangi kiri gidermekte kalan kısmını da silebilirsiniz. Bu tür nazik temizlik, teflon kaplı tencere gibi malzemelerin yapışmasını önleyen, ancak çizilmeye karşı çok hassas olan Teflon kaplı ütü taban plakalarında idealdir.

 3. 3 Bezi az miktarda su ile nemlendirerek ütüyü temizleyin. Sabun izleri yok olana kadar temiz bir bezle silmeye devam edin. Kuruması amacıyla ütüyü masanın üzerine yerleştirin. Damlayan suyu yakalamakta ütünün altına havlu koyabilirsiniz.

 4. 4 Ütünün tabanına az miktarda diş macunu koyun. Jel yerine beyaz diş macunu kullanın. Birincisinin yetersiz olduğu köpürme etkisi vardır. En fazla çeyrekten fazla miktar kullanın.

 5. 5 Diş macununu ütü tabanına bezle ovun. Buhar deliklerine özellikle dikkat edin, çünkü orada çeşitli kalıntılar oluşmaya başlar. Ütünün tabanı özellikle kirliyse, kiri çözmekte mutfak süngeri veya ovalayıcı da kullanabilirsiniz. Metal ovalayıcı kullanmaktan kaçının, zira bu bir şekilde tabanı çizebilir.

 6. 6 Diş macunu , nemli bir bez yardımıyla silin. Diş macunun hiçbirinin kalmamasını sağlamak amacıyla iyice sürtün. Aksi takdirde, ütünüzü kullanmaya çalışırken kıyafetlerinizi lekeleyebilirsiniz.

 7. 7 Ütüyü su ile doldurduktan sonra bezi ütüleyin. Ütü tabanındaki kirler lekelenmeye neden olacağından, kullanmadığınız bez tercih edin. Ütüyü en yüksek seviyesine getirin. Birkaç dakika ütüleme yapın. Temiz su, buhar deliklerine sürülmüş olabilecek diş macununu süpürecektir. Kalan suyu lavabo içerisine boşaltın. Ütüyü kurutun.

İpuçları ve Püf Noktaları
 • Bu yöntemlerden herhangi birini denemeden önce üretici talimatlarını kontrol etmelisiniz. Bazı ütüler üretim teknikleri nedeniyle özel temizleyiciler gerektirir.
 • Ütünüzü nasıl temizleyecekseniz temizleyin, üreticinin talimatlarına uyun. Bu yüzden daima ütüyü suyla doldurarak buhar deliklerini temizlemekte buhar püskürtmeyi aktif edin.
Uyarılar
 • Ütü tabanı malzemesi konusunda üretici kitapçığına ve kullanım koşulları na göz atın. Yöntemlerdeki temizlik araçları ütüzün tabanına zarar verebilir. Bu yüzden kullanım koşulları kesinlikle okunmalıdır. Yanan ütü tabanını temizlemek için üstteki püf noktaları da yer almaktadır.
 • Her temizleme yönteminden sonra ütüye su doldurarak çalıştırın. Ardından buhar üfleterek ihtiyacınızın olmadığı bezi ütüleyin. Böylece buhar deliklerine giren temizlik karışımı da temizlenmiş olacaktır. Aksi durumda temiz çamaşırlar ütülenme esnasında lekelenebilir.
İhtiyacınız Olabilecek Şeyler
 • Bulaşık süngeri
 • Bulaşık sabunu
 • Temizlik bezi
 • Tuz
 • Beyaz sirke
 • Kabartma tozu
 • Pamuklu çubuk
 • Limon tuzu
 • Sirke ve karbonat
 • Eski gazete kağıtları
 • Yağ sökücü
 • Diş macunu


Nasıl Temizlenir?