Ütü Nasıl Temizlenir?

Özellikle ilgileneceğiniz çok kirli çamaşırınız varsa, kirli bir ütü problemlere neden olabilir. Zamanla su, tuz katmanının arkasında kalabilir. Nişastalı ütü spreyi ya da farklı ürün kullanıyorsanız bu, ütünüzün tabanında yapışkan madde bırakabilir. Ama yine de, düzenli olarak yaparsanız ütüleri temizlemek oldukça kolaydır.

Yöntem 1

Kabartma Tozu ile Ütü Temizleme

 1. 1 Bir yemek kaşığı suyla iki yemek kaşığı kabartma tozunu karıştırın. Karışım biraz cıvık olmalı ama ütünüzün plakasına yapıştırabilmek amacıyla yeterince kalın olmalıdır. Eğer mümkünse, filtrelenmiş ya da damıtılmış su kullanın.

 2. 2 Ütünün tabanına karışımı yayın. Direkt olarak tabana da uygulayabilirsiniz. Ütünüzün sadece belli yerleri kirliyse, karışımı her yanına yaymanız gerekmez. Sadece genel temizlik yapıyorsanız tüm tabana yaymanızda sorun olmayacaktır. Tabana yayabilmek nedeniyle parmaklarınızı ya da spatula kullanabilirsiniz. Ütüde çok kalıntı(kir) varsa karışımın birkaç dakika boyunca ütüde kalmasını bekleyebilirsiniz.

 3. 3 Karışımı silmekte temiz bez kullandığınıza emin olun. Islak bez alın, ütüye yaydığınız karışımı silin. Eğer ütünüz gerçekten çok kirli ise karışımı çokça yayın.

 4. Karbonat ile ütü nasıl temizlenir?

  4 Pamuk çubuğunu biraz taze saf suya batırın. Pamuk çubuklarını kullanarak buhar deliklerinin her birini temizleyin. Deliklerin dışında çok tortu varsa pamuk çubuktan daha fazla kullanmaya ihtiyacınız olacak. Pamuk çubuğa yapışmış çok kalıntı varsa yeni bir pamuk çubuk kullanın.

 5. 5 Ütüde eskiden kalmış su varsa ilk olarak onu boşalttığınızdan emin olun. Bunu su deposunun kapağını açıp tepetaklak çevirerek yapabilirsiniz. Boşalttıktan sonra saf ya da filtrelenmiş suyu kullanın. Aynı şekilde su deposunun 3’te 1’ini doldurun. Deposunu ¾ bardak suyla daha güçlü çözelti için ¼ bardak beyaz sirke ile karıştırarak doldurabilirsiniz. Ama ütünüzün kullanma kılavuzunu okuyarak, sirkeye toleranslı olduğundan emin olmalısınız.

 6. 6 Ütüyü en yüksek ayarına kadar açın ve buharının açık olduğuna emin olun. Bu aşamada buhar ile sıcaklık tortuyu ve buhar deliklerindeki tuz kalıntıları temizlenecektir. Sıcak ütüyle uğraşırken dikkatli olun. Ütüden çıkan buhardan yanmayın.

 7. 7 Birkaç dakika temiz bezi ütüleyin. Kirlenmesini istemediğiniz temiz bez seçin. Ütünün içinde kalan kir varsa bezde kahverengi izler bırakabilir. Şimdi tüm ihtiyacınız olan, ütülerin dışının temiz kalmasına yardım edecek bir ütü kıyafetidir. Manuel buhar butonu varsa, düğmeye sık sık basarak daha fazla buhar çıkmasını sağlayın.

 8. 8 Ütüyü kapatın, soğumasını bekleyin. Korunaklı yüzeye ütüyü yerleştirdiğinize emin olun. Ütü soğudukça daha eski tortular dökülebilir. Deposunda kalmış su varsa yok ettiğinizden emin olun.

Yöntem 2

Sirke ve Tuz Kullanarak Ütünün Temizlenmesi

 1. 1 İki parça beyaz sirke ile bir parça tuzu karıştırın. Orta sıcaklığın üzerindeki sıcaklıkta fırında bu karışımı ısıtın. Tuz çözünene kadar ısıtın ama sirkenin kaynama noktasına gelmesine izin vermeyin.

 2. 2 Sıcak sirkeyi ayırarak soğutmayı bekleyin.. Ilık ama kaynar olmamasını sağlayın. Bulaşık eldivenleri giyerek sirke kokusunun ellerinizi sinmesini engelleyebilirsiniz.

 3. 3 Sirke karışımına temiz bez batırın. Ütünün dibindeki kiri ovarak, ütünün tabanını temizlemekte karışımı kullanacaksınız. Teflon kaplamalı ütünüz olmadığı sürece, fırça bu kaplamayı çizebilir. Bu sebeple yumuşak fırça kullanarak çizmeden bu işi yapabilirsiniz. Ütünün tabanına zarar verebileceğinden, tel fırça kullanmaktan kaçının.

 4. 4 Temizlemeyi bitirdikten sonra tabanda kalan kalıntıları çıkarmalısınız. Bunu biraz beyaz sirkeye temiz biz bez batırarak, tekrar nazikçe ütünün tabanını temizleyerek yapabilirsiniz. Bundan sonra ütüyü açarak eski ama temiz bezin üstünden geçebilirsiniz. Bu, kalan kalıntıların yanıp gitmesine yardımcı olacaktır.

Yöntem 3

Diş Fırçası Kullanarak Ütü Temizliği

 1. Dış Fırçası ile ütü nasıl temizlenir?

  1 Küçük bir kaba biraz sirke koyun.

 2. 2 Kullanmadığınız eski diş fırçasını sirkeye batırın.

 3. 3 Ütü plakasını ve buhar deliklerini yumuşakça fırçalayın.

Yöntem 4

Diş Macunu ile Ütü Temizleme

 1. Diş macunu ile ütü nasıl temizlenir?

  1 Diş macunu kullanmak, tabanı temizlemekte etkili olan üründür. Doğrudan ılık taban üzerine biraz macunu sürtün, kirli alanlara temas edeceğinden emin olun. Diş macununu temiz bezle ovun. Daha sonra ütüyü buhara koyun ve beş dakika boyunca bezi ütüleyin.

Yöntem 5

Bulaşık Deterjanını ile Ütü Kireci Nasıl Temizlenir?

 1. 1 Ütünün kireci temizlenmeden önce kürdan yardımıyla ütünün altındaki delikleri açın.

 2. 2 Küçük kap içerisine ılık su doldurun. Suyun içerisine az miktarda bulaşık deterjanı damlatın.

 3. 3 Ütü tabanındaki buhar deliklerini tamamen temizledikten sonra kulak temizleme çubuklarını hazırladığınız deterjanlı ılık suyun içerisine batırın.

 4. 4 Ütünün tabanındaki delikleri bu kez, deterjanlı temizlik çubukları iyi silin.

 5. 5 Ütüdeki hazneyi içme suyuyla doldurun. Ardından ütüyü en sıcak derecede ayarlayarak buhar sıkmaya başlayın. Bu yöntem kireçten tıkanan ütü deliklerini açacaktır.

Yöntem 6

Kireç Sökücü Kullanarak Ütünün Kirecini Temizleme

 1. 1 Ütü içerisindeki kireç temizliğinde, marketten satın alınabilecek kireç sökücü kullanılabilir.

 2. 2 Ütünün içerisine 1 çay bardağı su, suyun içerisine 1 yemek kaşağı kireç sökücü ekleyin.

 3. 3 Ütüyü fişe takın ve ütünün sıcaklığını arttırın. Hazır olduğunda buharı dışarıya üfletin.

 4. 4 İçerideki su bittikten sonra, ütünün haznesine tekrar ancak bu kez sadece su ekleyin. Ütüyü ısıttıktan sonra tekrar buhar üfleyerek, ütünün kanal ve deliklerini bir önceki sudan temizleyin.

 5. 5 Buradaki yöntem birkaç kez denendikten sonra ütü kireçten temizlenmiş olacaktır.

Yöntem 7

Diğer Yollar ile Ütüyü Temizleme

 1. 1 Ütünün tabanını yeni bir kurutucu ile ovun. Ütünüzü en düşük ayarda açın. Yeni bir kurutucu alın ve tüm kir, yapışkan madde gidene kadar nazikçe ütünün tabanını ovun. Bitirdiğinizde ürünün sıcaklığını arttırarak, temiz bezi ütüleme koşulu ile kurutucunun arkasında kalan kalıntıdan kurtulabilirsiniz.

 2. 2 Ütünün su deposunu doldurun. Eğer uygunsa beyaz sirke, çözünmüş ya da filtrelenmiş suyu kullanabilirsiniz. Ütünün buharını açın. Beş dakikalığına temiz kalın bir bez parçasını ütüleyin. Su deposundan sirke çözeltisini boşaltın ve temiz havluyla tabanı temizleyin.

 3. 3 Yapışkan ütüyü gazeteyle temizleyin. Ütünün tabanında biraz yapışkanlık varsa tüm ütüyü ısıtırak buharı kapatın. Sıcak ütüyü gazete parçasını temizleyene kadar çalıştırın.

İpuçları
 • Ayrıca, ticari ütü temizleyicileri de mevcuttur. Bu yöntemi kullanırsanız talimatları dikkatlice izleyin.
 • Ütünün diğer kısımlarını (plaka dışında) temizlemek istiyorsanız, nemli bez kullanarak ütüyü nazikçe silebilirsiniz. Bunun elektrikli cihaz olduğunu unutmayın. Bu nedenle çok fazla su demir zarar verebilir.
 • Buharlı ütü kullanıyorsanız, ütüdeki suyun tamamını boşaltmanız gerekir. Bu, ütünüzde tuzların birikmesine engel olur.
 • Genel olarak damıtılmış ya da musluk suyu yerine filtrelenmiş ütü suyu kullanmak en iyisidir.
 • Ütünüz plastik veya kauçuk gibi yapışkan bir şeyle temasa girdiyse, temiz bez üzerine birkaç damla limon yağı kullanarak yığılmayı giderin. Plastik çok yapışkansa, ütünüz biraz sıcakken bunu yapmayı deneyebilirsiniz.
Uyarılar
 • Ütünüzü temizlerken elektrik fişinin çekildiğinden ve elektrikle olan bağlantısının tamamen kesildiğinden emin olun.
 • Ütünüzle birlikte gelen kullanım kılavuzunu dikkatlice okuyun. Kullanım kılavuzunda, ütünün zarar görmeden nasıl temizleneceğine ilişkin özel talimatlar olabilir.
İhtiyacınız Olabilecek Şeyler
 • Su
 • Temiz havlu
 • Karbonat
 • Damıtılmış beyaz sirke
 • Pamuk çubuğu
 • Diş fırçası
 • Temiz bez
 • Ütü suyu
 • Diş macunu